У жељи да понуде младима, од 16 до 30 година, на једној адреси, најразличитије садржаје Зајечарска иницијатива, НВО из овог града, отворила прошле године Центар за младе.
Од укупног броја незапослених у Србији, трећину чине млади до 30 година. Различите анкете показују и да генерације од којих се тек очекује да покажу шта знају, јако ретко посећују културне садржаје. Не иду у музеје, галерије, нису заинтересовани за биоскоп нити позориште. Најчешће навођен разлог за такво стање јесу недостатак слободног времена и беспарица.
У жељи да понуде младима, од 16 до 30 година, на једној адреси, најразличитије садржаје уз које ће моћи да се едукују, открију интересовање на пример за стрип или људска права, али и паметно утроше слободно време, Зајечарска иницијатива, НГО из овог града, отворила је прошле године Омладински центар. Захваљујући донацији немачке фондације „Schueler Helfen Leben” (SHL) из Берлина, где су такође млади бирали победнике конкурс, започета је јесени 2010. прича Омладинског центра.
Како каже Данко Николић, председник Управног одбора Зајечарске иницијативе, градска власт је уступила зграду у и после реконструкције, у здању са почетка 30-тих година 20. века; октобра прошле године, почело се са радом.У простору од око 450 метара квадратних, на првом спрату и поткровљу, до сада је око 100 младих завршило бесплатне курсеве страних језика. Око 200 учесника било је на културним догађајима. Попут фестивала документарног филма, јавним часовима грађанског васпитања…У највећем броју средњошколци, њих 90, из једне од четири средње школе, савладало је различите вештине у некој од креативних радионица. Између осталих за стрип, фотографију, глуму, филм, креативно писање, цртање и сликање… Управо креативно писање уведено је у програм на сам захтев корисника.
Сви програми су бесплатни, а осим немачке фондације средства за програме обезбеђује и Фонд за отворено друштво. Интересантно је да је Центар, тачније управа града Зајечара, препознат и награђен за допринос развоју омладинске културе и уметности, прошлог лета, посебном наградом «Младград» коју додељује Министарство омладине и спорта Републике Србије.
– Када сам чула да се отвара омладински центар била сам скептична. Међутим, након првих радионица и боравка у Омладинском центру, пожелела сам да не избијам из њега. Мислим да ће тек млађе генерације у потпуности моћи да осете све благодети центра. Да сам у могућности, била бих стални волонтер. Жао ми је што нећу бити ту да све пратим, јер од јесени идем у Београд на факултет , каже Даница Мартић, гимназијалка.
Зајечарска иницијатива – Омладински центар Зајечар;
адреса: Улица 7. септембра 2;
По боx 162 – 19.000 Зајечар;
Телефон 019 / 440- 225 ;
фаx: 019 / 440 224
Оставите коментар