Извоз, слободна трговина и директне стране инвестиције неће обезбедити развој сами по себи, упозорила је Међународна организација за рад (МОР) позивајући свет у коме је без посла 199,8 милиона људи да улаже у високо квалитетна радна места. У годишњем извештају “Свет рада” објављеном 27. маја, МОР оцењује да економски раст може да буде одржив само ако је заснован на сигурним и добрим условима рада, заради и борби против неједнакости. Додаје се и да су радна места, права, социјална заштита и дијалог “интегралне компоненте развоја”. Такође се указује да Европа, док се многе земље у развоју све оштрије боре против неједнакости и за унапређење квалитета послова и социјалне заштите, “као да иде у другом смеру”.
Како се навод у извештају, земље у развоју које су више улагале у тзв. квалитетне послове – оне са већом продуктивношћу и регуларним приходима, бележиле су бржи привредни раст од осталих напредних економија.
“Социјална заштита, поштовање основних стандарда рада и политике које подстичу формалну запосленост такође су кључне за отварање квалитетних радних места која доносе виши животни стнадард, већу домаћу потрошњу и укупан раст”, истакао је директор МОР Гај Рајдер (Guy Ryder), пренео је EurActiv.com.
Извештај показује да земље у развоју, у време када Европу мучи успорен економски опоравак, сустижу напредније економије инвестирањем у квалитетне послове.
У земљама које су улагале у квалитетна радна места од почетка 21. века, попут Сенегала, Перуа или Вијетнама, животни стандард је унапређен више него у другим земљама у развоју које нису обраћале много пажње на квалитетне послове.
Према подацима из извештаја, приход по становнику у Сенегалу, Вијетнаму или Тунису између 1980. и 2011. растао је у просеку по 3,3% годишње према расту од 1,8% у напредним економијама.
Ипак, 839 милиона људи још зарађује мање од два долара дневно, што је трећина радника у земљама у развоју али је то мање него почетком овог века, када је половина радника зарађивала мање од два долара.
Упозорава се и да око милијарду и по људи у земљама у развоју има несигурна радна места, односно да раде без уговора и заштите.
МОР у извештају истиче да социјална заштита мора да задржи централно место а заменик директора Организације за истраживања Моазам Махмуд упозорава на “два веома различита феномена која се бележе у исто време” када је реч о социјалној заштити.
“Многе земље у развоју, посебно у Латинској Америци и Азији, боре се против неједнакости и за унапређење квалитета послова, као и социјалне заштите. Насупрот њима, бројне развијене економије, посебно у Европи, као да иду у другом смеру”, рекао је Махмуд.
Из МОР указују и на бројне изазове пред Европом и светом на плану рада, укључујући пристојне услове рада, незапосленост младих, сиромаштво запослених.
Извештаје је упозорио и да само половина жена (50,3%) у радно активном добу у свету ради или тражи посао према 76,7% мушкараца, што је уазало на јаз од око 26 процентних поена.
Изненађујуће лоше резултате по учешћу жена на тржишту рада показала је Европа где је учешће мушкараца на тржишту рада за 14 процентних поена веће него жена, што је на нивоу резултата источне Азије.
“Велики број економски неактивних жена представља изгубљени економски потенцијал. Међутим, економски неактивне жене такође представљају потенцијал за убрзавање раста и заспослености и могу помоћи да се ублаже последице демографских промена и старења популације које већ погађа неке земље”, оцењује МОР.
Извор: EurActiv.rs
Оставите коментар