Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Људи који су померали границе

Објављено 11.03.2014.

Ljudi koji su pomerali graniceПише: Јелена Вујичић (Блог о социјалном укључивању)

Роми су загонетан и неприступачан народ само за оне који немају довољно добре воље да виде, чују или прочитају бар основне податке о њиховој историјии. Нажалост, већина људи свакодневно пролази поред својих суграђана Рома правећи се да их не види, чак и када се напрегну да размишљају о њиховом постојању, спремни су да понове само укорењене стереотипе о њиховој несталности, нецивилизованом начину живота и затворености према другима.

За већину, Роми су “неки други људи”, и то необични људи чији је начин живота, како мисли већина, врло стереотипан. Истина је, наравно, често много шира од оне каквом је ми видимо, па тако и слика Рома који се у многоме разликују од слика у предрасудама.

Култура је најпознатији “производ” Рома широм света и најбољи начин да се промовишу права Рома и разбију стереотипи који постоје према овом древном народу. Један од начина да схватимо да су Роми народ са богатом историјом, традицијом и културом је и да сазнамо ко су познати Роми света.

Представљам вам Роме којима се неизмерно дивим. Представљам вам ЉУДЕ који су доказ да наслеђе не мора отежавајуће да утиче на нечији успех у животу. Напротив, ови ЉУДИ су искористили оно најбоље што ромско наслеђе носи – свестраност, креативност, непокорив дух, лепоту и, изнад свега, љубав према животу!

Представљам вам људе који су померали границе предрасуда…

Ђанго Реиндхард (23. јануар 1910. – 16. мај 1953.), француски “Мануш” рођен у Белгији. Ђанго је био један од највећих композитора џез музике. Упркос чињеници да он никада није научио да чита ноте, измислио је потпуно нову технику свирања користећи само кажипрст и средњи прст на левој руци. У 18. години у пожару је изгубио трећи и четврти прст на левој руци и био је приморан да створи потпуно нову технику свирања са само три прста. Ђанго је први европски џез музичар.

Рођена као Наталија Захаренко, а у свету позната као Натали Вуд. Јавно се декларисала као Ромкиња. Најзапаженију улогу је имала у филму “Бунтовник без разлога”, где јој је партнер био Џејмс Дин и захваљујући којој је била номинована за Оскара за најбољу споредну улогу, као и за Златни Глобус за глумицу – нову звезду у успону те године.

Човек који се ЈАВНО ДЕКЛАРИШЕ КАО РОМ. Члан једне од најпознатијих група на свету – Роллинг Стонес. Погађате! Реч је о гитаристи групе, РонијуВуду. Рони је од колега из групе за 60. рођендан на поклон добио караван, како би испунио своју жељу да цео свет пропутује управо караваном.

Yul Brynner (11. јул 1920. – 10. октобар 1985.), рођен је као Јулиј Борисович Бринер у Русији. Каријеру је почео као модел, да би постао познат позоришни и филмски глумац. Најпознатији је по својој улози Краља Сиама у мјузиклу “Краљ и ја” (одиграо је 4.625 пута) за коју је освојио две “Tonny” награде и “Оскара” за филмску верзију. Због те улоге је и бријао главу што је постало његов заштитни знак. Проглашен је за почасног председника Светског савеза Рома и на тој функцији остао до краја свог живота.

Маргарита Кармен Кансино (АВА ГАРДНЕР) Отац, шпански плесач, Едуардо Кансино био је Ром. Такође се декларисала као Ромкиња. Ава Гарднер је била америчка глумица, рођена 24. децембра 1922. у Брогдену (Северна Каролина), а преминула 25. јануара 1990. године у Лондону (Енглеска).

Мајкл Кејн, рођен 1933. у Лондону, као Морис Џозеф Микелвајт (Микелвајт – презиме које је иначе најчешће међу Романичелима, Морис – име које ова групација Рома даје прворођеним синовима). То је сам наводио у неколико интервјуа за ЛА Тимес. Глумац са остварених преко стотину филмских улога и освојеним свим најважнијим филмским наградама. Проглашен је за витеза 2000. године.

(…)

Текст “Људи који су померали границе” Јелене Вујичић у целини можете прочитати на Блогу о социјалном укључивању.

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]