Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

1. Октобар – Међународни дан старијих

Објављено 01.10.2014.

stariji - ilustracijaУ среду, 1. октобра 2014. године, поводом Међународног дана старијих особа у 13 часова у Свечаној сали Црвеног крста Србије одржана је конференција за штампу. Овогодишњи слоган за обележавање 1. октобра је “Не запоставимо никога: промовишимо друштво за све генерације”. Изабран је са циљем да се скрене пажња јавности на чињеницу да ће старење популације и демографска транзиција обликовати кључне изазове за развој са којима  се свет суочава у 21. веку. Циљеви овогодишње кампање усмерени су на истицање кључних принципа на којима почива агенда развојног плана УН након 2015. године, која никога не запоставља и укључује питања која највише брину старије особе.

На Конференцији за штаму је представљен Глобални индекс старења и најновије издање часописа “Геронтологија”, чији је издавач Геронтолошко друштво Србије. О глобалном Индексу старења говорила је Наташа Тодоровић, координатор Програма бриге о старијима Црвеног крста Србије, а о часопису “Геронтологија” др Милош Немањић, председник Геронтолошког друштва. Друго годишње издање овог јединственог индекса који мери квалитет живота и добробити старијих особа покрива 96 земаља, што представља 91% укупног броја старијих у свету старости од 60 и више година. Прошле године је Србија на 64. месту од 91 земље, Шведска је била на првом месту, да ли су се подаци променили? Наша визија је свет у коме ће сви старији и жене и мушкарац испунити свој потенцијал и моћи да воде достојанствен,  активан, здрав и сигуран живот.

Кликните да сазнате више о Глобалном индексу старења (.ppt).

Старење популације данас представља један од највећих успеха човечанства. Истовремено, старење становништва представља и један од највећих изазова и поставља пред државе и друштва све веће економске и социјалне захтеве. Неопходно је истаћи да је широм света удео особа старијих од 60  година у популацији у порасту, а тај пораст се и даље наставља услед опадајућег наталитета с једне стране, а са друге стране услед повећане дуговечности. Очекивања су да број особа старијих од  60 година порасте од 600 милиона у 2000. години на преко 2 милијарде у 2050. Од 2000. године у свету је број старијих од 65 година већи од броја деце до 5 година, а процена је да ће до 2050. године бити више старијих него деце до 15 година старости. Потребно је прилагодити социјалне и здравствене услуге тренду демографског старења и такође промовисати активно старење које почиње већ у детињству кроз промовисање здравих стилова живота, образовања и волонтирања.

Свесна неопходности другачијег друштвеног односа према старијим особама, који се више не може сводити само на задовољење основних егзистенцијалних потреба, Организација уједињених нација донела је низ докумената од пресудног значаја за ову област.  Један од њих је Резолуција Генералне скупштине УН, од децембра 1990. године, којом се 1. октобар проглашава Међународним даном старијих. У нашој земљи овај датум се обележава од 1991. године. Као и ранијих година, Црвени крст Србије, Геронтолошко друштво Србије и мрежа ХуманаС користе прилику да са једне стране укажу на тешку ситуацију у којој се налазе неки од наших старијих суграђана, а са друге стране на потенцијал који старије особе имају у друштву и њихов непроцењиви потенцијал.

У активности које ће, као део обележавања Међународног дана старијих, бити организоване 1. октобра 2014. године убраја се и посета делегације старијих волонтера и корисника Црвеног крста Србије помоћнику Министарсва за рад запошљавање, борачка и социјална питања г-ђи Бранки Гајић . Ово је део глобалне кампање “Старење захтева акцију” у оквиру које старије особе одлазе код доносиоца одлука и покушавају да им предоче са каквим се проблемима суочавају.

Уједно ће се током октобра у 21 општини у Србији едуковати старији чланови група самопомоћи на тему људских права старијих, а ова активност се реализује у оквиру  пројекта “Унапређење људских права старијих у Србији” који спроводи Црвени крст Србије у партнерству са организацијом “HelpAge International” из Велике Британије, а који финансира ЕУ.

Организације Црвеног крста имају велику улогу у обележавању овог датума и скретању пажње на положај старијих, у стварању позитивне  слике о старијим суграђанима и у развијању међугенерацијске солидарноси на локалном нивоу. Старији волонтери Црвеног крста већ дуги низ година промовишу концепт активног старења кроз ангажовање  у различитим пројектима и програмима. Број волонтера које има Црвени крст је 60.000, од чега 20% чине старији, чиме показују да нису пасивни чиниоци заједнице, већ као активни волонтери доприносе развоју друштва, а друштво има вишеструку добит.

Извор: Црвени крст Србије, Геронтолошко друштво Србије

 

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]