Ове године од 25. новембра до 10. децембра одржаће се, двадесет четврту годину за редом, манифестација 16 дана активизма против родно заснованог насиља (16 Days of Activism Against Gender Violence Campaign). У кампањи је од њеног оснивања 1991. године учествовало 5478 организација из више од 180 држава, као и власти, агенције УН и огроман број појединаца и појединки. Ове године ће тема кампање бити образовање и његова веза са милитаризмом, са нагласком на право на образовање у ситуацијама насилних конфликата.
Образовање је препознато као јавно добро и фундаментално људско право чланом 26 Универзалне декларације о људским правима, као и низом међународних и регионалних конвенција и уговора. Ипак, право на образовање често је под утицајем политичких, економских и друштвених фактора, при чему су припадници/е појединих група (жене и девојке, особе са инвалидитетом, ЛГБТQИ особе, мигранти/мигранткиње и припадници/е етничких мањина) у већем ризику да им ово кључно право буде ускраћено. Скорији подаци показују да је широм света око 38 милиона људи интерно расељено, док је око 16.7 људи у избеглиштву. Младе жене и девојчице су посебно угрожене кризама и несигурним условима живота: око 31 милион девојчица основношколског узраста не иде у школу, а 34 милиона не похађа средњу школу. Процењује се да око 15 милиона девојчица и 10 милиона дечака широм света никада у животу неће ући у школску учионицу. На светском нивоу око 58 милиона деце основношколског узраста нема приступ образовању, а око половина од овог броја (28.5 милиона) живи у подручјима погођеним конфликтима.
Право на образовање често је угрожено лошом инфраструктуром, укључујући небезбедне и несанитарне школске просторије, неодговарајуће школске програме који репродукују патријархалне појмове рода, недовољна буџетска издвајања за обезбеђивање образовања и неадекватан одговор националних власти и међународне заједнице. Процењује се да је потребно око 26 милијарди америчких долара да би се свој деци омогућило базично образовање до краја 2015. Поређења ради, 2014. године је широм света на финансирање војске потрошено 1.8 трилиона америчких долара.
У остваривању права на образовање девојчице се суочавају са посебним препрекама, као што су рани и присилни бракови који могу скратити њихово школовање, родно засновано насиље у школи (укључујући сексуално насиље и злостављање), дискриминација и неодговарајућа инфраструктура. Због ових фактора многе породице одлучују да девојчице задрже код куће. Овогодишња кампања носиће назив „Од мира у кући до мира у свету: учинимо образовање безбедним за све“ (From Peace in the Home to Peace in the World: Make Education Safe for All), а посебан нагласак биће стављен на интерсекционалну дискриминацију особа које се образују у конфликтним подручјима, где у посебно угрожене групе спадају млади уопште и посебно младе жене и девојчице.
Извор: Мрежа за Европски женски лоби
Оставите коментар