Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

5 ствари које морате знати о кретању радника у ЕУ

Објављено 22.06.2016.

eures_logo_su_fiПише: Бојана Ружић (Блог о социјалном укључивању)

EURES

Мрежа EURES је мрежа завода за запошљавање покренута 1993. са циљем да олакша слободно кретање радника унутар 28 ЕУ земаља, укључујући и Швајцарску, Исланд, Лихтенштајн и Норвешку. Партнери у мрежи могу бити јавне службе за запошљавање, приватне службе за запошљавање, синдикати, организације послодаваца и других релевантних актера на тржишту рада. Партнери пружају информације, услуге саветовања и посредовања при запошљавању. У пракси, EURES пружа своје услуге преко портала и кроз мрежу од око 1000 EURES саветника који су у свакодневном контакту са тражиоцима посла и послодавцима широм Европе. Уласком Србије у ЕУ Национална служба за запошљавање постаће део ове мреже, а српским држављанима биће доступна услуга посредовања при запошљавању у другим земљама чланицама ЕУ.

2 + 3 + 2

Европска унија традиционално поставља одређена ограничења у слободном кретању радника који долазе из нових држава чланица, тзв. прелазни период. Укупни прелазни период који траје седам година је подељен у три фазе – ‘формула 2 + 3 + 2 године’, што значи да почетно ограничење за приступ тржишту рада од две године, државе чланице могу након ревизије продужити за још три године, а уз оправдан разлог за још додатне две године.

У начелу, пет година након приступања прелазни аранжмани би требало да се окончају, с тим што постоји могућност да старе чланице затраже од Европске комисије да им још две године допусти да наставе са применом рестриктивних мера, али само под условом да дође до озбиљних поремећаја на њиховом тржишту рада. Нова чланица може применити тзв. реципрочне мере, ограничавајући приступ свом тржишту рада за раднике из оних држава које су ограничиле слободу кретања њених радника. Одредбе прелазних споразума се никако не могу применити изван максималног периода од седам година након приступања. Свака стара чланица ЕУ посебно доноси Одлуку о прелазном периоду за нове државе чланице, у зависности од стања на националном тржишту рада и потражњи за радном снагом у одређеним занимањима. У случају да прелазни период буде договорен и за нашу земљу примењиваће се правило о предности што значи да ће послодавци из старих држава чланица имати обавезу да при запошљавању дају предност радницима из Србије у односу на раднике из трећих земаља (нечланица).

ЕВРОПСКА КАРТИЦА ЗДРАВСТВЕНОГ ОСИГУРАЊА

Европска картица здравственог осигурања омогућава приступ медицинским услугама за време привременог боравка у било којој од 28 земаља ЕУ, као и Лихтенштајну, Норвешкој, Швајцарској и на Исланду, према истим условима и по истој цени (бесплатно у неким земљама) какву имају људи осигурани у тој земљи.

Картице  издаје  национални фонд за здравствено осигурање. Оне изгледају овако.

ПРАВИЛА ЗА КООРДИНАЦИЈУ СИСТЕМА СОЦИЈАЛНЕ СИГУРНОСТИ

Координација система социјалне сигурности  је скуп правних прописа ЕУ према којима се усклађује примена националних законодавстава о социјалној сигурности две или више држава чланица на радника, самозапосленог или на радно неактивну особу која се креће или борави на територију више од једне државе чланице ЕУ укључујући и чланове породице  те особе, а ради остваривања права на давања из система социјалне сигурности.

Ова координација значи повезивање различитих националних система социјалне сигурности држава ЕУ, а циљу заштите  права особа обухваћених Уредбама ЕУ о координацији система социјалне сигурности.  Све државе имају право  да одлуче ко може бити осигуран у складу с њиховим законодавством, који су ризици и под којим условима, односно на који начин, се финансирају системи социјалне сигурности. ЕУ пружа заједничка правила којима се штите права из социјалне сигурности док се појединац креће унутар Европе, укључујући и Исланд, Лихтенштајн, Норвешку и Швајцарску.

(…)

Текст “5 ствари које морате знати о кретању радника у ЕУ” у целини можете прочитати на Блогу о социјалном укључивању.

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]