Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

7. Међународни фестивал зелене културе “GREEN FEST”

Објављено 08.11.2016.

GREEN_FEST - logoНајбољи и најактуелнији филмови о екологији и животној средини ће се и ове године наћи на репертоару најзначајнијег еколошког фестивала у Београду у оквиру кога ће бити чак 7 филмова са статусом премијерног приказивања у Србији. Сви заинтересовани могу погледати програм и резервисати улазнице на званичној страници фестивала (www.greenfest.rs). Овогодишњи фестивал ће бити одржан од 15. до 18. новембра, у Дому омладине Београда, сви садржаји су бесплатни, али због капацитета расположивих сала, предност ће имати посетиоци који су благовремено резервисали и преузели улазнице.

Прва пројекција на фестивалу ће бити филм „Хватање сунца“ у извршној продукцији Леонарда Дикаприја који доноси причу о два човека, визионара, активисте и предузетника, са супротних крајева Планете који доказују да “зелена економија” и очување животне средине могу да иду “руку под руку” са све већим потребама за енергијом нарастајуће глобалне популације.

Фестивал ће бити званично отворен вишеструко награђиваним филмом „Хармонија са депоније“, који је дотакао срца гледалаца на преко 50 фестивала широм света. Филм прати Рециклажни оркестар Катеуре, парагвајске музичке групе чији су инструменти у потпуности направљени од отпада. Када се прича о њима прошири, оркестар постаје светска сензација. Деца из малог села добијају прилику да свирају са великим светским звездама, попут хеви-метал бенда Мегадет, али и пред званичницима Уједињених Нација у Рију на великом самиту поводом 20 година климатске акције (Рио+20). Међутим, када природне непогоде задесе њихову заједницу, диригент проналази начине да сачува оркестар и пробуди нови осећај наде за њихов град.

У среду, у 18 часова, биће приказан „Избор је наш“ који долази из кухиње Жака Фрескоа, оснивача, сада већ чувеног концепта – „Венус пројекат“, који преиспитује и предлаже начине трансформације људског понашања и друштва у целини, које можемо да спроведемо као појединци, заједнице, нације – као људи, пре свега, како бисмо уз помоћ обновљивих и иновативних технологија, променили смер развоја целокупног људског друштва, који ће бити у функцији сваког живог бића на планети. Термин у 20 часова је резервисан за филм „Утоварени: Права цена транспорта“ , који нас води на пут око света у потрази за одговорима о стварној цени јефтине робе која се производи „на другој страни Планете“.

Четвртак – дан хране на Green Fest-у, доноси два филма који се баве „опасним“ феноменом бацања хране у свету и начинима како да заједно зауставимо тај тренд. Филм који је изазвао велико интересовање на прошлогодишњем фестивалу „Само ти једи: Прича о бацању хране“ прати редитеље и љубитеље добре хране, Џен и Грант, који кроз филм истражују зашто се храна баца – од фарми, преко продајних ланаца, до наших фрижидера. Да ли смо опседнути датумом истека рока, савршеним изгледом и обликом воћа и поврћа, величином порције? Након тога, заједно са Давидом Гросом – редитељем, активистом и куваром, идемо на „кулинарски“ пут кроз Европу, на којем упознајемо људе и иницијативе које се боре против бацања хране и налазе начине да спашена храна заврши у правим рукама.

Последњи дан фестивала обележиће чак 4 филма, а програм почиње дуплом пројекцијом, у оквиру које ће бити приказани филмови „Нација тукана“ и домаћи филм „Равница без птица?“. У 18 часова ће бити приказан филм реномираног француског фотографа Јан Артис Бертрана „Жеђ у свету“, док ће фестивал затворити „Семе: Неиспричана прича“ о губитку преко 90% пољопривредних врста у задњих 70-ак година, хибридима и генетски модификованим организмима (ГМО).

У среду, четвртак и петак, у подневном термину у оквиру образовног програма, биће приказиван награђивани филм „У трци са изумирањем“, оскаровца Луија Сајхојоса (Залив), који користи врхунску опрему и технологију, уметнике и активисте, у намери да разоткрије никада, до сада, виђене слике које показују степен угрожености врста и њиховог масовног изумирања. На путу открића су многи узели учешће, попут Илона Маска са специјалним моделом Тесла аутомобила за овај филм или Леилани Мунтер – девојке која је своју диплому биолога заменила тркачким аутомобилом.

Такмичарски филмски програм доноси 93 најбоља остварења са међународног конкурса на који је стигло 1455 филмова из 98 земаља. Ове године програм је подељен у 6 категорија: анимирани филм, филм до 1 минута, омладински филм, кратки филм, филм о природи и српски филм, а сви заинтересовани могу да уживају у великом броју веома квалитетних филмова који су награђени на различитим фестивалима широм света.

У среду, у оквиру образовног програма, посетиоци ће моћи да чују предавање Клаудије Занфи, историчара уметности, промотера културе и пејзажног архитекте из Италије, која ће говорити о унапређењу јавних простора уз помоћ еко-дизајна, са специјалним фокусом на пројекат унапређења изгледа железничке станице Гарибалди у Милану, где су студенти учествовали у креирању простора и стварању еко-компатибилних објеката.

У четвртак у подне је планирана веома важна и интересантна панел дискусија под називом „Зашто животна средина није атрактивна на медијском тржишту?“ у којој ће учествовати: Адам Сантовац –  новинар/репортер телевизије N1, Александар Васовић – новинар Ројтерса, Душка Димовић  – Светска организација за природу (WWF) и Стеван Вујасиновић – саветник за комуникације и односе са јавношћу, док ће разговор модерирати Владан Шћекић – програмски директор Центра за унапређење животне средине.

Овогодишњи фестивал се одржава уз финансијску подршку Министарства омладине и спорта, Града Београда – Секретаријата за културу, Француске амбасаде и Француског Института, Делегације Европске уније и ЕУ инфо центра, Фондације Хајнрих Бел, Регионалног центра за животну средину и Европске Мреже за климатску акцију, као и многобројних партнера и пријатеља.

Више информација потражите на адреси www.greenfest.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]