Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

FIC владине мере види као корак у добром смеру

Објављено 22.11.2014.

coin_bars - ilustracijaСавет страних инвеститора (FIC) у Србији оценио је да су мере које је Влада Србије донела “корак у добром смеру”, али да се очекују важне структурне реформе неопходне за одрживи раст. Једна од главних реформи која се чека је измена законодавства о изградњи а инвеститори указују и на компликовану бирократију и администрацију и препоручују да се поново покрене “гиљотина прописа”. Такође указују на слабост Србије код примене закона. Између две “Беле књиге” Србија је применила тек 37% препорука Савета страних инвеститора чије чланице иначе дају 18% БДП Србије.

Председник FIC Фредрик Куен је 19. новембра на представљању “Беле књиге” у Београду рекао да најављена штедња за смањење буџетског дефицита и преговори о аранжману с Међународним монетерним фондом (ММФ) представљају кораке у правом смеру да се формира стабилно макроекономско окружење неопходно за инвеститоре.

Он је додао да су доношење нових закона о раду и стечају, као и поновно покретање приватизације, добре мере које је влада предузела, али је нагласио да је поред доношења закона битна и њихова примена и да је то одавно уочено као слабост у Србији. Та слабост мора се превазићи бољом координацијом и надзором над држабном администрацијом.

Истакнуто је и да је унапређење и убрзање примене закона императив у кљуццним областима, попут сузбијања сиве економије и реструктурисања јавних предузећа, као и да је то предуслов за успостављање конкурентног окружења и за смањење дефицита. То питање, како се наводи, биће кључно и за процес приступања ЕУ.

Куен је казао и да је између два издања “Беле књиге” као кључног документа с препорукама инвеститорима за побољшање пословног окружења у Србији примењено 37% препорука, што није много. Прошле године је било примењено 47% препорука FIC.

Он је подсетио да је у том периоду Србија имала парламентарне изборе и поплаве, што је доста успорило реформе, али да су резултати избора довели до нове ситуације.

“Влада Србије има снажан мандат и због тога су очекивања страних инвеститора велика да ће бити спроведене дуго очекиване реферме које су Србији неопходне за одрживи раст”, казао је Куен.

Он је нагласио да је пред Владом Србије доста посла и да је једна од главних реформи које инвеститор очекује измена законодавства о изградњи, јер тренутна решења стварају непогодно окружење пуно неизвесности.

Према његовим речима, инвеститори у Србији су често исфрустрирани због компликоване бирократије и администрације и да је препорука Савета да се поново покрене “гиљотина прописа”.

Куен је додао и да је предлог FIC да се при канцеларији премијера оснује одељење за подршку инвеститорима после реализације улагања.

FIC такође препоручује промовисање извоза као кључног фактора економског развоја.

Према најновијем издању “Беле књиге”, у 2013. су, упркос успоравању укупних реформи због избора и поплава, истовремено остварене неке кључне позитивне промене, посебно значајан напредак у радном законодавству. Значајан напредак је такође остварен у области заштите потрошача. Одређен напредак је примећен у областима транспорта, енергетике и прописима заштите животне средине као и у областима телекомуникација и нафте и гаса.

Најмањи напредак је уочен у некретнинама и градњи, роковима плаћања, безбедности производа, заштити података личности, као и у секторима осигурања, фармацеутских производа и средствима за одржавање хигијене у домаћинству.

Куен је подсетио да FIC има 130 чланица чија производња чини 18% бруто домаћег производа (БДП) Србије и да су спремни и имају искуство да помогну Влади Србије у реформама.

Од 500 компанија, 190 у страном власништву

Говорећи о “Белој књизи”, министар финансија Србије Душан Вујовић је изразио жељу да њихове препоруке буду преведене у акциони план који ће бити реализован током 2015. године.

“Није довољно то што је само у 37% препорука из прошлогодишње ‘Беле књиге’ остварен напредак. Хтео бих да то буде бар 77%”, казао је Вујовић и додао да многе од тих препорука могу одмах да се примене.

Он је навео да Влада Србије ради на унапређењу пословања, посебно у две области – издавању грађевинских дозвола и примени пореских прописа.

“Србија је отворена за стране инвестиције јер је од 500 компанија које учествују у укупној производњи и извозу земље, 190 у страном власништву”, казао је Вујовић и навео да су стране инвестиције постале велики и важан део српске привреде и у свим плановима владе се на њих веома рачуна.

По оцени Вујовићa, добро је што стране компаније у Србији шире деловање са финансијског и банкарског сектора у прерађивачки и индустријски сектор, што доприноси извозу и запошљавању.

“Влада би хтела да се тако и настави”, нагласио је Вујовић и изразио очекивање да ће међународно окружење у 2015. бити повољније и да ће европска монетарна политика обезбедити раст у Европи, чиме ће се повећати извоз из Србије, посебно у Немачку и Италију, које су њвећи спољнотрговински партнери.

Извор: Бета, преузето са www.euractiv.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

24.12.2021.

Подршка SIPRU Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у развоју НСКЗ у Србији

E2E - logo

Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва је током претходних неколико година пружао континуирану експертску подршку Министарству за рад, запошљавање…

 
0 Коментари

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]