Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Web апликација: Материјална подршка на локалном нивоу намењена угроженим лицима и породицама

Објављено 06.05.2021.

Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva - SIPRU - logoТим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије развио је web апликацију Материјална подршка на локалном нивоу намењена угроженим лицима и породицама. Апликација је развијена на основу анализе садржаја појединачних одлука којима се регулишу права на обезбеђивање социјалне заштите на локалном нивоу, са фокусом на врсте материјалне подршке односно материјална давања (у новцу или у натури) чије финансирање обезбеђују јединице локалне самоуправе (општине и градови; у даљем тексту: ЈЛС).

Апликација има за циљ да:

  1. грађанима и грађанкама пружи информације о врстама материјалне подршке (новчаним давањима и давањима у натури) на које имају право у складу са одлукама о правима и услугама у области социјалне заштите у општинама/градовима у којима живе;
  2. запосленима у институцијама, организацијама цивилног друштва, истраживачкој и академској заједници, као и другим заинтересованим актерима, пружи приказ система материјалне подршке регулисаног одлукама о правима и услугама у области социјалне заштите на локалном нивоу у Републици Србији.

Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва прикупио је и анализирао садржај 113 одлука, закључно са 31. октобром 2020. године, док преостале 32 одлуке нису биле доступне, или не постоје, односно нису усвојене у одређеним јединицама локалне самоуправе (изузимајући јединице локалне самоуправе на АП Косово и Метохија). Систематизација и анализа локалних одлука о правима у области социјалне заштите спроведена је у складу са методологијом Европског система интегрисане статистике социјалне заштите (ESSPROS), која представља признату методологију за ове намене на европском нивоу. У складу са овом методологијом, социјална давања разврстана су према функцији и према врсти. Ризици или потребе које захтевају социјалну заштиту приказују се као функције система социјалне заштите и обухватају следећих осам ризика/потреба: социјална искљученост; болест/здравствена нега; инвалидитет; старост; наследници; породица/деца; незапосленост; становање. Поред наведених функција социјалне заштите које дефинише ESSPROS, за потребе анализе материјалне подршке на локалном нивоу у Републици Србији, а због учесталости и чињенице да се таква давања у значајном броју регулишу кроз одлуке ЈЛС којима се дефинише обезбеђивање социјалне заштите на њиховој територији, SIPRU је одлучио да уведе и додатну, девету, тзв. „национално специфичну“ функцију у област социјалне заштите: образовање. Овде спадају давања која обезбеђује систем социјалне заштите са примарним циљем подршке у процесу школовања деце. Са друге стране, према врсти, материјална давања могу бити новчана или давања у натури. Новчана давања се односе на новчана плаћања, док се давања у натури односе на надокнаде трошкова и директно пружене робе и услуге.

Листа свих анализираних одлука налази се на страници База одлука о социјалној заштити, док су у Excel табели представљене идентификоване врсте материјалне подршке у области социјалне заштите. У складу са ESSPROS методологијом, давања су разврстана на давања у новцу и у натури (зеленом бојом су обележена новчана давања, док су жутом бојом обележена давања у натури).

Анализом садржаја одлука којима се регулишу права на обезбеђивање социјалне заштите на локалном нивоу, мапиране су 62 врсте материјалне подршке, односно материјалних давања. Врста материјалне подршке представља скуп појединачних права на материјалну подршку која могу имати различит назив, али су дата са истим циљем, због чега су за потребе ове анализе сврстана у исту врсту. Истовремено, мапирано је 1.037 појединачних права на материјалну подршку.

На страници Информишите се у оквиру web апликације можете вршити претрагу материјалне подршке намењене угроженим лицима и породицама у одређеној ЈЛС, док на страници Истражите можете претраживати према функцијама система социјалне заштите и врстама материјалне подршке, а додатно можете сузити претрагу на ниво региона, области и ЈЛС.

У циљу тачног, потпуног и благовременог информисања грађана/ки, организација цивилног друштва и других актера о материјалној подршци/помоћи која се пружа на локалном нивоу, позивамо јединице локалне самоуправе да нам доставе новоусвојене одлуке којима се регулише систем социјалне заштите на њиховој територији, укључујући и одлуке о изменама и допунама постојећих одлука. Све неопходне информације и документа представници/е јединица локалне самоуправе могу послати на имејл адресу Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије: sipru@gov.rs.

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]