Evropski parlament odobrio je sedam zahteva za pomoć ukupne vrednosti 126,7 miliona evra za saniranje posledica prirodnih katastrofa koje su u 2013. i 2014. zadesile Italiju, Grčku, Sloveniju, Hrvatsku, Srbiju i Bugarsku. Usvojivši predlog Evropske komisije, Parlament je gotovo polovinu pomoći iz Fonda solidarnosti EU, odnosno 60,2 miliona evra, odobrio Srbiji, jedinom podnosiocu zahteva koji ne dolazi iz EU. Srbija je pri donošenju odluke bila tretirana kao članica EU.
U novembru 2013, Italija, a naročito Sardinija, bile su pogođene ogromnim padavinama koje su prouzrokovale teške poplave, dok je u januaru i februaru 2014. Grčko ostrvo Kefalonija pretrpelo veliki zemljotres, jačine 5,8 stepeni Rihterove skale, koji je pratilo desetak manjih potresa. Zemljotres je oko 3000 ljudi ostavio bez krova nad glavom.
U istom periodu, Slovenija je pretrpela jednu od najvećih zimskih oluja u proteklih nekoliko decenija. Skoro polovina šuma u zemlji je stradala od leda zbog kog su i električni vodovi bili oboreni, te su domaćinstva bila bez struje.
Iste vremenske prilike su nakon toga pogodile i susednu Hrvatsku, tačnije severozapad zemlje i delove jadranske obale. Led koji se topio je kasnije prouzrokovao poplave koje su izazvale dodatnu štetu.
U maju 2014, još jedan nalet nepovoljnih vremenskih uslova je pogodio istočnu Hrvatsku, izazvavši poplave. Ove kiše su izazvale i nezapamćene poplave u susednoj Srbiji, gde je javna i privatna infrastruktura bila u ogromnoj meri uništena.
Obilne kiše su u junu ove godine pogodile i Bugarsku te izazvale poplave usled padavina i do četiri puta većih od mesečne norme.
Zahtevi su odobreni u dva kruga glasanja: 46,9 miliona evra Italiji, Grčkoj, Sloveniji i Hrvatskoj sa 651 glasom za, 26 protiv i 7 uzdržanih, dok je 79,7 miliona evra bilo odobreno Srbiji, Hrvatskoj i Bugarskoj sa 665 glasova za, 30 protiv i 8 uzdržanih.
Fond solidarnosti EU je uspostavljen 2002. godine sa ciljem pružanja pomoći državama članicama EU i zemljama koje se pripremaju za ulazak a koje su pogođene prirodnim katastrofama. Godišnji budžet Fonda je 500 miliona evra, a prema podacima Komisije, bio je aktiviran 63 puta u 24 zemlje, za šta je bilo izdvojeno ukupno 3,7 milijardi evra. I Parlament i Savet moraju da odobre zahteve za pomoć iz Fonda solidarnosti.
Izvor: www.europa.rs
Napiši komentar