Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Građani Srbije i dalje najbrojniji podnosioci zahteva za azilom u EU sa Zapadnog Balkana

Objavljeno 25.02.2015.

CarinaPeti izveštaj o funkcionisanju bezviznog režima na Zapadnom Balkanu pokazuje da je neophodno preduzeti dodatne mere kako bi se očuvao integritet bezviznog režima i sprečile moguće zloupotrebe sistema azila u EU. Komesar za migracije, unutrašnje poslove i državljanstvo, Dimitris Avramopulos, početkom marta će boraviti u Beogradu i Prištini. U okviru Zapadnog Balkana, građani Srbije su i dalje najbrojniji među podnosiocima zahteva za azilom u EU.

Komisija je danas objavila peti izveštaj o funkcionisanju bezviznog režima sa Albanijom, Bosnom i Hercegovinom, Bivšom Jugoslovenskom Republikom Makedonijom, Crnom Gorom i Srbijom.

“Еvropska komisija je i dalje posvećena očuvanju bezviznog režima za građane Zapadnog Balkana. Prednosti liberalizacije viznog režima naročito dolaze do izražaja u pogledu unapređenja kontakta među ljudima i poslovnih prilika”, rekao je Avramopulos.

“Problem zloupotrebe bezviznog režima putovanja u cilju traženja azila u EU, međutim, mora biti rešen sistemski i uz pravilnu raspodelu sredstava. U izveštaju smo naveli niz preporuka za rešavanje migracionih faktora te stoga iskreno pozivam na punu podršku i angažman svih država učesnica”, rekao je Avramopulos.

Zloupotreba azila od strane građana zemalja obuhvaćenih bezviznim režimom putovanja na Zapadnom Balkanu i dalje izaziva veliku zabirnutost. Broj zahteva za azilom koji su građani pet zemalja Zapadnog Balkana obuhvaćenih bezviznim režimom putovanja podneli u EU i zemljama pridruženim Šengenu beleži konstantan porast od ukidanja viza a vrhunac dostiže u 2013. sa 53.705 zahteva. Broj zahteva je u prvih devet meseci 2014. za 40 odsto veći u poređenju sa istim periodom u 2013. godini.

Građani Srbije su i dalje najbrojniji među tražiocima azila u EU i zemljama šengenskog prostora na Zapadnom Balkanu (42 odsto u 2013), nakon čega slede građani Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije (21 odsto) i Albanije (21 odsto), Bosne i Hercegovine (14 odsto) i Crne Gore (2 odsto).

Istovremeno je broj odobrenih zahteva za azilom u EU i zemljama Šengena opao kad su u pitanju građani Zapadnog Balkana, što ukazuje na činjenicu da je ogromna većina zahteva očigledno neosnovana. Stopa priznatih azila je za građane Crne Gore iznosila 3,7 odsto, Srbije 2,7, odnosno jedan odsto za građane Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije, dok je u 2013. godini 8,1 odsto podnosilaca zahteva iz Albanije, odnosno 5,9 iz Bosne i Hercegovine dobilo međunarodnu zaštitu u EU i zemljama pridruženim Šengenu.

Nemačka i dalje prima najviše zahteva za azilom sa Zapadnog Balkana, s porastom udela podnosilaca zahteva sa Zapadnog Balkana (sa 12 odsto u 2009. godini na 75 odsto u prvih devet meseci 2014).

Pročitajte integralno saopštenje: europa.eu/rapid/press-release_IP-15-4482_en.htm

Izvor: europa.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]