Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Individualna i korporativna filantropija u Srbiji: praksa i stavovi građana i predstavnika kompanija

Objavljeno 21.02.2013.

Individualna i korporativna filantropija u Srbiji – Praksa i stavovi građana i predstavnika kompanijaBalkanski fond za lokalne inicijative (BCIF), uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), u partnerstvu sa Institutom za održive zajednice (ISC) i u saradnji sa agencijom IPSOS Strategic Marketing, u toku novembra i decembra 2012. godine, sproveo je kvantitativno i kvalitativno istraživanje individualne i korporativne filantropije u Srbiji čiji su rezultati objavljeni u publikaciji “Individualna i korporativna filantropija u Srbiji – Praksa i stavovi građana i predstavnika kompanija”.

Istraživanje je sprovedeno sa namerom da identifikuje stavove građana i kompanija prema davanjima za opšte dobro, prikupi podatke o najistaknutijim akterima, modelima i praksama filantropskih davanja, pruži uvid u oblasti u koje su ta davanja usmerena i istakne primere dobre prakse. Cilj istraživanja je bio da ispita poznavanja pojma filantropije, motivaciju za davanje za opšte dobro i oblasti na koje su ta davanja usmerena kod građana, kao i stavove i motivaciju kompanija prema davanjima, strateške pristupe, filantropske prakse i postojanje strateških partnerstava sa organizacijama civilnog društva i/ili neprofitnim institucijama.

Glavni nalazi ukazuju da građani Srbije filantropiju i dalje prvenstveno shvataju kao humanitarnu pomoć i pomoć socijalno ugroženim grupama i pojedincima dok predstavnici kompanija, iako saglasni sa građanima da je pomoć ugroženima prvenstveni cilj akcija za opšte dobro, znatno veći značaj pridaju akcijama koje doprinose opštem razvoju zajednice.

I građani i kompanije se slažu da je trenutno stanje u filantropiji nezadovoljavajuće i da je to uglavnom posledica ekonomske krize i apatije u društvu ali da potencijal za razvoj postoji i da je i građane i kompanije neophodno pokrenuti i stimulisati da se uključe u aktivnosti za opšte dobro kroz veći angažman medija i države, izmenu zakonodavnog i poreskog okvira, razvoj standarda za transparentnost i obezbeđivanje povratnih informacija o tokovima prikupljenog novca i rezultatima podržanih akcija.

Građani pokazuju nepoverenje prema organizacijama i fondacijama civilnog društva, posebno kada je raspolaganje prikupljenim sredstvima u pitanju dok kompanije prave razliku između organizacija i fondacija civilnog društva, više poverenja iskazuju prema fondacijama i izražavaju spremnost da podrže i organizacije i fondacije uz napomenu da one prethodno treba da unaprede svoj rad i transparentnost, kvalitet predloženih akcija i komunikaciju sa poslovnim sektorom.

Metodologija ovog istraživanja je podrazumevala kvantitativno i kvalitativno istraživanje stavova građana i predstavnika kompanija kroz upitnike, fokus grupe i produbljene intervjue, uz komparativnu analizu kvantitativnih podataka prikupljenih u prethodnim istraživanjima. Podaci koji se analizirani u ovoj publikaciji biće upotrebljeni za unapređenje delovanja Balkanskog fonda za lokalne inicijative u ovoj oblasti kao i za utvrđivanje mogućih pravaca delovanja Srpskog filantropskog foruma na polju razvoja filantropije u Srbiji.

Kliknite da preuzmete publikaciju “Individualna i korporativna filantropija u Srbiji – Praksa i stavovi građana i predstavnika kompanija”.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]