Циљ Програма био је допринос унапређењу социјалног укључивања и смањења сиромаштва у Србији, пружањем подршке развоју и реализацији делотворних мера политике социјалног укључивања на националном и локалном нивоу.
Програм „Локалне иницијативе за повећање социјалне укључености и смањење сиромаштва“ се састојао од 11 локалних иницијатива у пет тематских области (образовање, запошљавање, социјална заштита, социјално становање и рурални развој), које су обухватиле територију 21 локалне самоуправе у три региона Србије: Јужна и Источна Србија, Шумадија и Западна Србија и регион Војводине. Почетак програма званично је обележен у четвртак, 16. јула 2015. године.
Сврха Програма је била подршка партнерству организација цивилног друштва и локалних самоуправа у циљу формулисања, спровођења, праћење и евалуације стратешких и правних оквира у областима од значаја за социјално укључивање и смањење сиромаштва и успостављање сарадње са другим релевантним заинтересованим актерима из јавног, приватног и цивилног сектора, на локалном и регионалном нивоу.
Програм је такође давао допринос унапређењу:
- механизама комуникације између јавног, приватног и цивилног сектора на локалном нивоу;
- локалног правног оквира који омогућава делотворно коришћење локалних буџета за унапређење положаја осетљивих група;
- ефикасног одређивања приоритета мера, програма и активности у тематским областима програма;
- јачања капацитета локалних заинтересованих актера у циљу успешне апсорпције средстава из фондова Европске уније, нарочито Инструмената за претприступну помоћ (IPA) и Европског социјалног фонда.
Затварање Програма „Локалне иницијативе за повећање социјалне укључености и смањење сиромаштва“ званично је обележено 26. и 27. септембра 2016. године у Крагујевцу. Скупу су се обратили Иван Секуловић, менаџер Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва, и Ђорђе Станичић, генерални секретар Сталне конференције градова и општина, који су указали на важност пројекта и захвалили се свим учесницима који су претходних годину дана радили на јачању социјалног укључивања у својим општинама.
Више информација о најважнијим реализованим активности локалних иницијатива, као и њиховим ефектима можете видети у оквиру презентација партнера Програма:
- Наша деца – Ириг
- Снага локалних иницијатива за нове послове – Кнић
- Будућност наше деце зависи од нас – Ада
- Квалитетна социјална заштита у локалној заједници – Пантелеј, Ниш
- Иницијатива за социјалну укљученост – Лозница
- Старији у удаљеним селима – Бабушница
- Изградња програма за развој и одрживо финансирање социјалне заштите – Прешево
- Одрживи развој социјалног становања у граду Ужицу
- РуралНЕТ – Ариље, Бајина Башта, Чајетина и Лучани
- Рурална акција Пожега – и ја се питам
- Локалне иницијативе за рурални развој Бачке
Током другог дана скупа, присутнима су се обратили и представници институција са националног нивоа, презентујући информације, податке и актуелне пројекте од значаја за представнике локалних самоуправа и њихове партнере са локалног нивоа:
- Успостављање информационог система за креирање политика засновано на чињенично утемељним одлукама на нивоу локалних самоуправа – Синиша Барјактаревић, Републички секретаријат за јавне политике
- Развој еУслуга у локалним самоуправама – Марија Кујачић, Министарство државне управе и локалне самоуправе, Дирекција за електронску управу
- Сарадња органа јавне управе и организација цивилног друштва – Тијана Стојиљковић Роловић, Канцеларија за сарадњу са цивилним друштвом Владе Републике Србије
- Управљање људским ресурсима у локалној самоуправи – Јована Влашкалин, Канцеларија Савета Европе у Београду
Издвајамо неке од главних резултата програма:
- 6 локалних самоуправа поваћало је издвајања у буџету за мере и политике социјалног укључивања и смањења сиромаштва
- 8 локалних стратешких и акционих докумената је усвојено
- 12 листа приоритетних мера и активности је усаглашено
- 15 нових институционалних аранжмана је формирано
- 17 предлога пројеката развијено је у складу са методологијом Европске уније
- 39 општина и градова учествовало је у скуповима размене искустава
- више од 170 учесника/ца било је обухваћено обукама на тему писања пројеката и управљања пројектним циклусом.
У оквиру програмских активности припремљено је и неколико брошура које су имале за циљ да информишу грађане и грађанке о правима и расположивим мерама подршке на локалном нивоу (у складу са важећим нормативним оквиром):
- Публикација „Подстицаји у пољопривреди и руралном развоју у 2015. години“
- Водич кроз права и услуге социјалне заштите града Ниша
- Водич „Како до остваривања права у образовању, здравству и социјалној заштити?“
Оставите коментар