Влада Србије припремила је Нацрт стратегије за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији за период од 2015. до 2025. године.
Овај документ је настао из потребе да се, на један системски и свеобухватан начин, питања социјалног укључивања Рома и Ромкиња унапреде, како на националном, тако и на локалном нивоу, уз коришћење искустава у спровођењу претходне Стратегије за унапређивање положаја Рома у Републици Србији (2009-2015) и полазних основа за израду нове стратегије.
Према Попису становништва из 2011, у Србији живи око 148.000 Рома. Роми су једна од најугроженијих друштвених група у Србији. Циљ Владе Републике Србије је да, кроз удружени напор целог друштва, унапреди положај Рома и Ромкиња, како би се смањиле неједнакости које постоје између Рома и Ромкиња и остатка становништва.
Србија се на путу европске интеграције придружила земљама чланицама када је реч о социјалном укључивању Рома и Ромкиња будући да је као основу за израду овог документа користила ЕУ Оквир за националне стратегије за интеграцију Рома који је Европска комисија заједно са Европским парламентом прописала за своје земље чланице, што осигурава наставак сарадње, као и наставак ЕУ подршке Србији за унапређење положаја Рома и Ромкиња.
Оперативни закључци са трећег по реду Семинара о социјалном укључивању Рома и Ромкиња у Републици Србији за период од 2015. до 2017. године, које је Република Србија припремила заједно са Европском комисијом, постали су саставни део овог документа, а Нацрт стратегије усклађен је са Акционим планом за преговарачко поглавље 23: „Правосуђе и основна права“ у процесу приступних преговора Републике Србије са Европском унијом.
Јавна расправа се организује у тренутку када је социјално укључивање Рома и Ромкиња подигнуто на највиши могући ниво именовањем потпредседнице Владе Србије да координира и осигура да се процес социјалног укључивања Рома и Ромкиња спроводи.
Стратегија за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији (2015-2025) је стратешки документ који ће за период од десет година да интензивира рад институција на националном и локалном нивоу за питања социјалног укључивања Рома и Ромкиња и сузбијање дискриминације Рома и Ромкиња, односно стварање услова за пун приступ остваривању људских права лицима ромске националности. Документ покрива пет приоритетних области: образовање, становање, запошљавање, здравље и социјалну заштиту.
Влада Републике Србије позива све заинтересоване да од 26.11. до 17.12. доставе коментаре на Нацрт стратегије за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији за период од 2015. до 2025. године. Коментаре можете послати путем електронске поште на e-mail адресу strategija@ljudskaprava.gov.rs, или поштом на адресу Канцеларија за људска и мањинска права, Булевар Михајла Пупина 2, Нови Београд, са назнаком: Јавна расправа о Нацрту стратегије за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији за период од 2015. до 2025. године.
Кликните да преузмете:
- Нацрт стратегије за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији (2015–2025)
- Програм јавне расправе о Нацрту стратегије за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији (2015-2025)
- Образац за коментаре на Нацрт стратегије за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији (2015-2025)
Оставите коментар