У оквиру обележавања Светског дана права детета, у петак, 16. новембра 2018. године, Фондација SOS Дечија села, уз подршку Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом, организовала је округли сто под називом „Моје је право да учествујем…”. Округли сто је организован у оквиру пројекта „Алтернативна брига и дечија права у Србији”, који спроводи Фондација SOS Дечија села у партнерству са SOS Дечијим селима Хрватска, уз финансијску подршку Европске уније, и суфинансирање од стране Канцеларије.
Округли сто је окупио професионалце из система социјалне заштите који се баве децом и младима без родитељског старања, невладине организације и младе који су изашли или су и даље у систему алтернативне бриге. Циљ округлог стола била је размена информација о важности учешћа детета/младе особе у сопственом животу кроз партиципацију у доношењу одлука које су у надлежностима институција система.
У уводном делу присутнима су се обратили: Николас Бизел, шеф секције Делегације Европске уније у Републици Србији, Жарко Степановић, в.д. директора Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом Републике Србије, Вукота Влаховић, шеф одсека за бригу о породици у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Данијела Радојевић, представница Заштитника грађана/Одељење за права детета, Весна Мраковић Јокановић, национална директорка Фондације SOS Дечија села Србија, и Илијана Кладар – PR удружења „Мој круг”.
Степановић је нагласио значај овог пројекта који одговара на потребу за већим одлучивањем деце и младих, као и потребу за бољим информисањем о њиховим правима на један пријемчив и младима разумљив начин.
На догађају се дискутовало о важности информисања и познавања дечијих права како би се омогућило њихово поштовање и пуна примена у било ком животном аранжману који је систем обезбедио за дете, било да је у питању домски смештај или хранитељска породица. Присутнима су се обратили и млади, који су одрастали у алтернативном облику бриге, које Фондација SOS Дечија села подржава кроз Центар „Јаки млади“, како би пренели своја размишљања и дали предлоге за унапређење досадашњег начина рада.
Један од закључака је био да треба радити на подизању капацитета стручњака и стручњакиња који раде у систему алтернативне бриге како би се осећали компетентније у својој професионалној улози, чиме се квалитет живота детета које живи у алтернативној бризи аутоматски подиже на виши ниво. Исто тако је важно упознавање деце и младих са њиховим правима, пре свега, али и одговорностима као и омогућавање ситемске подршке младима који напуштају бригу да се као независне младе особе боље интегришу у локалну заједницу и остваре своје пуне личне капацитете.
Пројекат „Алтернативна брига и дечија права у Србији” реализује Фондација SOS Дечија села у партнерству са SOS Дечијим селима Хрватска од децембра 2017. године, уз подршку Европске уније и Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом. Пројекат траје до децембра 2019. године, а циљ је да обухвати 200 професионалаца из система социјалне заштите и алтернативне бриге кроз различите активности усмерене на подизање свести о неопходности примене дечијих права у свакодневном раду.
Извор: www.civilnodrustvo.gov.rs
Оставите коментар