Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Svetski dan prava deteta obeležen okruglim stolom “Moje je pravo da učestvujem…”

Objavljeno 16.11.2018.

Okrugli sto "Moje je pravo da učestvujem..."U okviru obeležavanja Svetskog dana prava deteta, u petak, 16. novembra 2018. godine, Fondacija SOS Dečija sela, uz podršku Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom, organizovala je okrugli sto pod nazivom „Moje je pravo da učestvujem…”. Okrugli sto je organizovan u okviru projekta „Alternativna briga i dečija prava u Srbiji”, koji sprovodi Fondacija SOS Dečija sela u partnerstvu sa SOS Dečijim selima Hrvatska, uz finansijsku podršku Evropske unije, i sufinansiranje od strane Kancelarije.

Okrugli sto je okupio profesionalce iz sistema socijalne zaštite koji se bave decom i mladima bez roditeljskog staranja, nevladine organizacije i mlade koji su izašli ili su i dalje u sistemu alternativne brige. Cilj okruglog stola bila je razmena informacija o važnosti učešća deteta/mlade osobe u sopstvenom životu kroz participaciju u donošenju odluka koje su u nadležnostima institucija sistema.

U uvodnom delu prisutnima su se obratili: Nikolas Bizel, šef sekcije Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, Žarko Stepanović, v.d. direktora Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom Republike Srbije, Vukota Vlahović, šef odseka za brigu o porodici u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Danijela Radojević, predstavnica Zaštitnika građana/Odeljenje za prava deteta, Vesna Mraković Jokanović, nacionalna direktorka Fondacije SOS Dečija sela Srbija, i Ilijana Kladar – PR udruženja „Moj krug”.

Stepanović je naglasio značaj ovog projekta koji odgovara na potrebu za većim odlučivanjem dece i mladih, kao i potrebu za boljim informisanjem o njihovim pravima na jedan prijemčiv i mladima razumljiv način.

Na događaju se diskutovalo o važnosti informisanja i poznavanja dečijih prava kako bi se omogućilo njihovo poštovanje i puna primena u bilo kom životnom aranžmanu koji je sistem obezbedio za dete, bilo da je u pitanju domski smeštaj ili hraniteljska porodica. Prisutnima su se obratili i mladi, koji su odrastali u alternativnom obliku brige, koje Fondacija SOS Dečija sela podržava kroz Centar „Jaki mladi“, kako bi preneli svoja razmišljanja i dali predloge za unapređenje dosadašnjeg načina rada.

Jedan od zaključaka je bio da treba raditi na podizanju kapaciteta stručnjaka i stručnjakinja koji rade u sistemu alternativne brige kako bi se osećali kompetentnije u svojoj profesionalnoj ulozi, čime se kvalitet života deteta koje živi u alternativnoj brizi automatski podiže na viši nivo. Isto tako je važno upoznavanje dece i mladih sa njihovim pravima, pre svega, ali i odgovornostima kao i omogućavanje sitemske podrške mladima koji napuštaju brigu da se kao nezavisne mlade osobe bolje integrišu u lokalnu zajednicu i ostvare svoje pune lične kapacitete.

Projekat „Alternativna briga i dečija prava u Srbiji” realizuje Fondacija SOS Dečija sela u partnerstvu sa SOS Dečijim selima Hrvatska od decembra 2017. godine, uz podršku Evropske unije i Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom. Projekat traje do decembra 2019. godine, a cilj je da obuhvati 200 profesionalaca iz sistema socijalne zaštite i alternativne brige kroz različite aktivnosti usmerene na podizanje svesti o neophodnosti primene dečijih prava u svakodnevnom radu.

Izvor: www.civilnodrustvo.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]