У Србији се данас низом манифестација обележава Светски дан Рома, а циљ је да се још једном упозори на изузетно тежак друштвени и економски положај те националне мањине.
Председник Националног савета Рома Витомир Михајловић поручио је да је Србија остварила помаке када је у питању положај припадника ромске националне заједнице, али да су и даље највећи проблеми са којима се Роми суочавају висока незапосленост и спора интеграција.
Напретку у положају Рома допринеле су, према његовим речима, одређене мере Владе Србије, попут оне о упису студената и ученика, увођења педагошког асистента у основним школама, координатора у локалним самоуправама…
Влада Србије је усвојила нову Стратегију за социјално укључивање Рома и Ромкиња до 2025. године која је, према речима директорке Канцеларије за људска и мањинска права Сузане Пауновић усклађена са јавним политикама, економским приликама и трендовима, али и међународним стандардима и стандардима ЕУ у тој области.
Мере из Стратегије, истиче Пауновић, усмерене су на област образовања, запосљавања и економског оснаживања, као и становања и социјалне заштите.
Стратегија је, како је нагласила, заснована на принципима инклузивности, децентрализације, рационализације, економичности и ефикасности, као и афирмативним мерама усмереним на веће укључивање Рома и Ромкиња.
Заштитник грађана честитао је грађанима ромске националности Светски дан Рома оцењујући да су упркос постигнутим резултатима Роми и даље најрањивија група, али да Стратегија за социјално укључивање мозе допринети да се њихов положај побољша.
Он је међутим, истакао да нова Стратегија за социјално укључивање Рома и Ромкиња, која ће до 2025. године бити основ предузимања мера и активности, значајно може допринети даљем унапређењу стања и њиховог социјално – економског положаја.
Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић сматра да је забрињавајуће да готово свака друга притужба због дискриминације долази од ромске полупације, да забрињава и однос појединих представника органа јавне власти према Ромима и Ромкињама, као и да је проблем што велики број њих живи у неформалним насељима.
Поводом 8. априла, Светског дана Рома, повереница као посебан проблем истиче да су честе притужбе за дискриминацију против оних на чију подршку ромска национална мањина треба да рачуна.
Председница Скупштине Србије Маја Гојковић указала је да је и поред напретка у законској и институционалној заштити ромске популације, потребно наставити са унапређењем права Рома и потпуним укључењем у друштво.
Зато је позвала све институције и цивилно друштво да пажњу усмере на проблеме са којима се Роми суочавају током читаве године, као и да се посебна пажња посвети области образовања, здравља, запошљавања и економског оснаживања ромске популације како би се смањило сиромаштво и унапредио њихов положај, наводи се у саопштењу из парламента.
Ромима је њихов дан честитао и генерални секретар Савета за регионалну сарадњу (РЧ) Горан Свилановић и навео да се Роми свакодневно сусрећу са многим проблемима, али и да је овај дан одлична прилика да се подсети на богато и велико наслеђе и разноликости те највеће етничке мањине у региону.
“Роми се свакодневно сусрећу са многим изазовима, као што су друштвена искљученост, сегрегација и маргинализација, које воде ка недостатку образовања, хроничној незапослености и ограниченом приступу здравственој нези, становању и основним услугама, као и веома распрострањеном сиромаштву”, оценио је Свилановић, саопштио је РЧ.
Као светски Дан Рома одабран је 8. април, у спомен на датум одржавања првог светског конгреса Рома 1971. године у Лондону.
Датум је званично одабран 1990. године, а обележавање тог дана је установљено како би се указало на тежак положај Рома и како би се подстакле државе у којима живе да обрате посебну пажњу унапређивању њиховог положаја.
Тада је за ромску химну проглашена песма “Ђелем, делем”, а установљена је и ромска застава са точком као централним симболом.
Извор: ТАНЈУГ
Оставите коментар