Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Svetski dan Roma

Objavljeno 08.04.2016.

Romska zastava - ilustracijaU Srbiji se danas nizom manifestacija obeležava Svetski dan Roma, a cilj je da se još jednom upozori na izuzetno težak društveni i ekonomski položaj te nacionalne manjine.

Predsednik Nacionalnog saveta Roma Vitomir Mihajlović poručio je da je Srbija ostvarila pomake kada je u pitanju položaj pripadnika romske nacionalne zajednice, ali da  su i dalje najveći problemi sa kojima se Romi suočavaju visoka nezaposlenost i spora integracija.

Napretku u položaju Roma doprinele su, prema njegovim rečima, određene mere Vlade Srbije, poput one o upisu studenata i učenika, uvođenja pedagoškog asistenta u osnovnim školama, koordinatora u lokalnim samoupravama…

Vlada Srbije je usvojila novu Strategiju za socijalno uključivanje Roma i Romkinja do 2025. godine koja je, prema rečima direktorke Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzane Paunović usklađena sa javnim politikama, ekonomskim prilikama i trendovima, ali i međunarodnim standardima i standardima EU u toj oblasti.

Mere iz Strategije, ističe Paunović, usmerene su na oblast obrazovanja, zaposljavanja i ekonomskog osnaživanja, kao i stanovanja i socijalne zaštite.

Strategija je, kako je naglasila, zasnovana na principima inkluzivnosti, decentralizacije, racionalizacije, ekonomičnosti i efikasnosti, kao i afirmativnim merama usmerenim na veće uključivanje Roma i Romkinja.

Zaštitnik građana čestitao je  građanima romske nacionalnosti Svetski dan Roma ocenjujući da su uprkos postignutim rezultatima Romi i dalje najranjivija grupa, ali da Strategija za socijalno uključivanje moze doprineti da se njihov položaj poboljša.

On je međutim, istakao da nova Strategija za socijalno uključivanje Roma i Romkinja, koja će do 2025. godine biti osnov preduzimanja mera i aktivnosti, značajno može doprineti daljem unapređenju stanja i njihovog socijalno – ekonomskog položaja.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković smatra da je zabrinjavajuće da gotovo svaka druga pritužba zbog diskriminacije dolazi od romske polupacije, da zabrinjava i odnos pojedinih predstavnika organa javne vlasti prema Romima i Romkinjama, kao i da je problem što veliki broj njih živi u neformalnim naseljima.

Povodom 8. aprila, Svetskog dana Roma, poverenica kao poseban problem ističe da su česte pritužbe za diskriminaciju protiv onih na čiju podršku romska nacionalna manjina treba da računa.

Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković ukazala je da je i pored napretka u zakonskoj i institucionalnoj zaštiti  romske populacije, potrebno nastaviti sa unapređenjem prava Roma i potpunim uključenjem u društvo.

Zato je pozvala sve institucije i civilno društvo da pažnju usmere na probleme sa kojima se Romi suočavaju tokom čitave godine, kao i da se posebna pažnja posveti oblasti obrazovanja, zdravlja, zapošljavanja i ekonomskog osnaživanja romske populacije kako bi se smanjilo siromaštvo i unapredio njihov položaj, navodi se u saopštenju iz parlamenta.

Romima je njihov dan čestitao i generalni sekretar Saveta za regionalnu saradnju (RČ) Goran Svilanović i naveo da se Romi svakodnevno susreću sa mnogim problemima, ali i da je ovaj dan odlična prilika da se podseti na bogato i veliko nasleđe i raznolikosti te najveće etničke manjine u regionu.

“Romi se svakodnevno susreću sa mnogim izazovima, kao što su društvena isključenost, segregacija i marginalizacija, koje vode ka nedostatku obrazovanja, hroničnoj nezaposlenosti i ograničenom pristupu zdravstvenoj nezi, stanovanju i osnovnim uslugama, kao i veoma rasprostranjenom siromaštvu”, ocenio je Svilanović, saopštio je RČ.

Kao svetski Dan Roma odabran je 8. april, u spomen na datum održavanja prvog svetskog kongresa Roma 1971. godine u Londonu.

Datum je zvanično odabran 1990. godine, a obeležavanje tog dana je ustanovljeno kako bi se ukazalo na težak položaj Roma i kako bi se podstakle države u kojima žive da obrate posebnu pažnju unapređivanju njihovog položaja.

Tada je za romsku himnu proglašena pesma “Đelem, delem”, a ustanovljena je i romska zastava sa točkom kao centralnim simbolom.

Izvor: TANJUG

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]