Европски комесар Јоханес Хан ће 7. маја допутовати у посету Београду да би уверио српски владајући врх у подршку Европске уније путу Србије ка чланству и размотрио могућности за отварање првих поглавља у преговорима. У Бриселу сматрају да је за отварање првих поглавља кључно да се Београд и Приштина договоре о питању формирања Заједнице српских општина и њених надлежности. Приштина сматра да је споразумом Београда и Приштине утврђено да ЗСО мора бити формирана у складу са косовским законима а да јој је надлежност “надгледање” области образовања, здравства, привредног развоја и просторног планирања. Српска страна сматра да те надлежности морају бити шире и обухватити још неке битне области.
Хан је недавно о томе у Берлину разговарао с високим немачким званичницима и, како су пренели дипломатски извори ЕУ агенцији Бета, добио потврду и о спремности Немачке да сагледа могућности за отварање поглавља у преговорима ЕУ и Србије, иако се и даље очекује опипљивији напредак у нормализацији односа Београд – Приштина.
У круговима ЕУ је с пажњом примљен позив америчког потпредседника Џона Бајдена српском премијеру Александру Вучићу и јасна подршка коју администрација САД даје демократским и економским структурним реформама које српска влада спроводи на путу у ЕУ и даљем напретку у дијалогу с Приштином.
Дипломатски званичници у Бриселу сматрају да је кључно питање за отварање првих поглавља која се односе на владавину закона, основне слободе и нормализацију односа Београд – Приштина то да се две стране договоре о кључном питању формирања Заједнице српских општина и посебно њених надлежности.
Приштинска страна сматра да је споразумом Београда и Приштине утврђено да Заједница српских општина мора бити формирана сагласно косовским законима и имати надлежност “надгледања, целовитог увида” за области образовања, здравства, привредног развоја и просторног планирања.
Српска страна сматра да те надлежности морају бити шире и обухватити још неке битне области. Дипломате у Бриселу сматрају да ће се тешко у неко догледно време доћи до нагодбе о том питању.
Заменик помоћника америчког државног секретара Хојт Ји је у америчком Конгресу пре неколико дана нагласио да САД “пружају подршку тежњи Србије да постане чланица ЕУ и поздрављају напредак Србије ка том циљу”.
Амерички званичник је нагласио да Вашингтон “поздравља подстрек који ЕУ даје и помаже реформе које Србија мора да спроведе у сагласности с ЕУ нормама”.
“Оно што је можда највише охрабрујуће”, како је истакао Хојт Ји, ”јесте опредељеност Србије за дијалог с Косовом, уз посредовање ЕУ, што је уродило боље уређеним односима и опипљивим договорима, чиме су увећани и регионална безбедност и разумевање”.
Хојт Ји је посебно повољно оценио председавање Србије ОЕБС-у, нарочито кад је реч о настојању да се учврсти мировни процес у Украјини.
Европски комесар Хан ће у Београду разговарати с председником Србије Томиславом Николићем, премијером Вучићем и министрима Јадранком Јоксимовић, Николом Селаковићем и Небојшом Стефановићем.
Хан ће се састати и с омбудсманом Сашом Јанковићем, обратити се Савету страних инвеститора, а с министрима финансија и економије, Душаном Вујовићем и Жељком Сертићем размотрити планове за структурне реформе у Србији.
Европски комесар за проширење и суседство ЕУ ће разговарати и с опозиционим првацима Бојаном Пајтићем и Борисом Тадићем, а посетиће и подручје Обреновца где је ЕУ својевремено упутила велику помоћ након прошлогодишњих катастрофалних поплава које су погодиле Србију.
Извор: Бета, преузето са www.euractiv.rs
Оставите коментар