Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Han u Beogradu o otvaranju poglavlja

Objavljeno 06.05.2015.

EU logo - ilustracijaEvropski komesar Johanes Han će 7. maja doputovati u posetu Beogradu da bi uverio srpski vladajući vrh u podršku Evropske unije putu Srbije ka članstvu i razmotrio mogućnosti za otvaranje prvih poglavlja u pregovorima. U Briselu smatraju da je za otvaranje prvih poglavlja ključno da se Beograd i Priština dogovore o pitanju formiranja Zajednice srpskih opština i njenih nadležnosti. Priština smatra da je sporazumom Beograda i Prištine utvrđeno da ZSO mora biti formirana u skladu sa kosovskim zakonima a da joj je nadležnost “nadgledanje” oblasti obrazovanja, zdravstva, privrednog razvoja i prostornog planiranja. Srpska strana smatra da te nadležnosti moraju biti šire i obuhvatiti još neke bitne oblasti.

Han je nedavno o tome u Berlinu razgovarao s visokim nemačkim zvaničnicima i, kako su preneli diplomatski izvori EU agenciji Beta, dobio potvrdu i o spremnosti Nemačke da sagleda mogućnosti za otvaranje poglavlja u pregovorima EU i Srbije, iako se i dalje očekuje opipljiviji napredak u normalizaciji odnosa Beograd – Priština.

U krugovima EU je s pažnjom primljen poziv američkog potpredsednika Džona Bajdena srpskom premijeru Aleksandru Vučiću i jasna podrška koju administracija SAD daje demokratskim i ekonomskim strukturnim reformama koje srpska vlada sprovodi na putu u EU i daljem napretku u dijalogu s Prištinom.

Diplomatski zvaničnici u Briselu smatraju da je ključno pitanje za otvaranje prvih poglavlja koja se odnose na vladavinu zakona, osnovne slobode i normalizaciju odnosa Beograd – Priština to da se dve strane dogovore o ključnom pitanju formiranja Zajednice srpskih opština i posebno njenih nadležnosti.

Prištinska strana smatra da je sporazumom Beograda i Prištine utvrđeno da Zajednica srpskih opština mora biti formirana saglasno kosovskim zakonima i imati nadležnost “nadgledanja, celovitog uvida” za oblasti obrazovanja, zdravstva, privrednog razvoja i prostornog planiranja.

Srpska strana smatra da te nadležnosti moraju biti šire i obuhvatiti još neke bitne oblasti. Diplomate u Briselu smatraju da će se teško u neko dogledno vreme doći do nagodbe o tom pitanju.

Zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara Hojt Ji je u američkom Kongresu pre nekoliko dana naglasio da SAD “pružaju podršku težnji Srbije da postane članica EU i pozdravljaju napredak Srbije ka tom cilju”.

Američki zvaničnik je naglasio da Vašington “pozdravlja podstrek koji EU daje i pomaže reforme koje Srbija mora da sprovede u saglasnosti s EU normama”.

“Ono što je možda najviše ohrabrujuće”, kako je istakao Hojt Ji, ”jeste opredeljenost Srbije za dijalog s Kosovom, uz posredovanje EU, što je urodilo bolje uređenim odnosima i opipljivim dogovorima, čime su uvećani i regionalna bezbednost i razumevanje”.

Hojt Ji je posebno povoljno ocenio predsedavanje Srbije OEBS-u, naročito kad je reč o nastojanju da se učvrsti mirovni proces u Ukrajini.

Evropski komesar Han će u Beogradu razgovarati s predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, premijerom Vučićem i ministrima Jadrankom Joksimović, Nikolom Selakovićem i Nebojšom Stefanovićem.

Han će se sastati i s ombudsmanom Sašom Jankovićem, obratiti se Savetu stranih investitora, a s ministrima finansija i ekonomije, Dušanom Vujovićem i Željkom Sertićem razmotriti planove za strukturne reforme u Srbiji.

Evropski komesar za proširenje i susedstvo EU će razgovarati i s opozicionim prvacima Bojanom Pajtićem i Borisom Tadićem, a posetiće i područje Obrenovca gde je EU svojevremeno uputila veliku pomoć nakon prošlogodišnjih katastrofalnih poplava koje su pogodile Srbiju.

Izvor: Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]