Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Hraniteljske porodice u najvećoj meri rasteretile institucije

Objavljeno 10.12.2014.

davanje - ilustracijaMinistar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije Aleksandar Vulin izjavio je 8. decembra da je manje od 1.000 dečaka i devojčica u Srbiji smešteno u institucijama, po čemu je Srbija ostvarila najbolji rezultat u Evropi.

Vulin je na otvaranju konferencije “Napredovanje u procesu prelaska sa smeštanja korisnika u instituciju na usluge u zajednici u Srbiji” rekao da su hraniteljske porodice u najvećoj mogućoj meri rasteretile institucije u Srbiji.

On je istakao da se Srbija obavezala na to da, u skladu sa Zakonom o socijalnoj zaštiti, do 2015. godine u potpunosti ukine prisustvo dece mlađe od tri godine u institucijama.

Prema njegovim rečima, to je i učinjeno, s obzirom na to da se manje od 50 mališana tog uzrasta nalazi u institucijama.

Ministar je objasnio da veći broj dece u ovom trenutku čeka da ih preuzmu hraniteljske porodice, uz napomenu da su preostala deca sa posebnim potrebama koja ne mogu tako lako da budu zbrinuta.

Srbija je pokazala koliko joj je stalo i koliko brine, naglasio je Vulin i ocenio da, kada je socijalna zaštita u pitanju, taj posao ne može da uradi samo jedno ministarstvo, već u to treba da se uključi i celokupno društvo.

On je izrazio očekivanje da će i broj usluga koje se nude lokalnim zajednicama u budućnosti biti veći, i dodao da ništa od toga neće biti moguće bez učešća lokalnih samouprava.

Državni sekretar Ministarstva zdravlja Vladimir Đukić rekao je da je prelazak sa smeštanja korisnika u instituciju na usluge u zajednici zakonska i moralna obaveza i za Ministarstvo zdravlja.

Đukić je podsetio na to da je prošle godine usvojen Zakon o pravima osoba sa mentalnim smetnjama, i istakao da su svi kapaciteti stavljeni u službu pacijenata sa poteškoćama u razvoju.

Šef kooperacija pri Delegaciji EU u Srbiji Holger Šreder rekao je da osobe sa poteškoćama u razvoju imaju pravo da žive sa ostalima u zajednici, jer je to garantovano konvencijom o pravima koju je i Srbija potpisala.

Prema njegovim rečima, deinstitucionalizacija je multidisciplinarni proces, koji mora da bude dobro organizovan, uz snažnu saradnju različitih interesnih grupa.

Šreder je ocenio da će ovi korisnici u lokalnoj zajednici imati više mogućnosti napretka i kontrole nad svakodnevnim životom nego u institucijama gde borave.

Vlada treba da omogući podelu odgovornosti u toku ovog procesa i tesnu saradnju različitih ministarstava i tela koja se bave ljudskim pravima, naveo je on i naglasio da bitnu ulogu u tome mora da ima i civilni sektor.

Sistem socijalne zaštite u Srbiji, kako je ukazao, još je institucionalizovan u velikoj meri, pri čemu je potrebna veća podrška na lokalnom nivou.

Šreder je najavio i da će Evropska komisija pratiti napredak u okviru pregovora o Poglavlju 23 pretpristupnih pregovora Srbija sa EU.

Konferenciju je organizovalo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, u saradnji sa Evropskom ekspertskom grupom.

Izvor: www.srbija.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]