Lokalne samouprave treba da aktivno učestvuju u procesu pregovora o članstvu u EU jer će imati važnu ulogu u primeni preuzetih obaveza, rečeno je 24. decembra na predstavljanju projekta o ulozi lokalnih vlasti u pregovorima o članstvu u EU. Kako je ukazano, informacije koje mogu da pruže u ovoj fazi procesa pristupanja mogu biti ključne za primenu preuzetih obaveza. S druge strane, pregovori će doneti lokalnim vlastima nove obaveze i nadležnosti i one će morati da nauče da funkcionišu u potpuno novom okruženju.
“Lokalne samouprave ne smeju biti pasivan posmatrač već aktivan akter u procesu pregovora”, rekao je Vladimir Pavlović iz Beogradske otvorene škole na predstavljanju projekta “Uloga lokalnih samouprava u procesu pretpristupnih pregovora Srbije i EU”.
On je istakao da reforme, kao suština pregovora, ne mogu da budu uspešne bez učešća lokalnih samouprava.
Naveo je da će, prema procenama Stalne konferencije opština i gradova (SKGO), od 35 poglavlja u pregovorima o članstvu 21, kao i dve trećine propisa, spadati u nadležnosti lokalnih samouprava.
Lokalne vlasti zato treba da budu upoznate s time o čemu se pregovara, kao i da pruže ključne informacije, poput potreba, kapaciteta i resursa, koji će biti važne za primenu dogovorenog u pregovorima, dodao je on.
Prema njegovim rečima, pregovori sa EU će lokalnim vlastima doneti ceo spektar nadležnosti i novi institucionalni okvir i one će morati da nauče da funkcionišu u potpuno novom okruženju.
Pavlović je rekao da će, osim pružanja usluga građana, sa pregovorima do izražaja doći uloga lokalnih samouprava “kao kupca, poslodavca i investitora”.
Ukazao je da Srbija, međutim, i dalje nema jedinstven katastar nadležnosti lokalnih samouprava.
On je dodao da su kapaciteti lokalnih samouprava u Srbiji različiti i da se ne može primenjivati jedinstven model za sve, a da glavni problem predstavljaju nedovoljni ljudski i finansijski kapaciteti.
Nedovoljni kapaciteti možda, kako je rekao, nisu problem za velike opštine, ali oko tri četvritne opština u Srbiji ne spada u razvijene opštine.
Pavlović je ukazao i da najveći deo budžetskih sredstva koje pripadaju opštinama po osnovu prenetih nadležnosti odlaze na obaveze, a da ima ostaje oko 20% “sa kojima mogu biti kreativne”.
Na skupu je rečeno da će od 2015. opštine biti u obavezi da primenjuju budžetsko programiranje što treba da omogući bolje povezivanje strateških ciljeva i finansiranja.
Predstavnik Kancelarije za evropske integracije Vlade Srbije Darko Čukuranović je rekao da će veliki ispit za Srbiju biti obaveza da “daleko planira”. On je dodao da će se ubuduće nastojati da manje opštine više koriste pretpristupne fondove EU za ostvarivanje obaveza iz pregovora.
Čukuranović je pozdravio inicijativu SKGO za uvođenje službenika za EU u lokalne smaouprave koje treba im omogući da bolje prate i učestvuju u pregovorima.
Projekat “Uloga lokalnih samouprava u procesu pretpristupnih pregovora Srbije i EU” pokazao je da kod predstavnika lokalnih vlasti postoji nepoznavanje i nerazumevanje procesa, kao i odbojnost jer smatraju da ne mogu mnogo da tu utiču, rečeno je na skupu.
U okviru projekta koji je uz podršku Centra Ulof Palme sprovela Fondacija Centar za demokratiju tokom 2014, organizovane su obuke za službenike u 10 opština u Vojvodini i istočnoj u centralnoj Srbiji.
Autor: M.P., preuzeto sa www.euractiv.rs
Foto: Medija centar Beograd
Napiši komentar