Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Polovina građana podržava članstvo u EU

Objavljeno 31.01.2014.

eu_zastaveU Srbiji bi na referendumu 51% građana podržalo članstvo u EU, dok bi se 22% izjasnilo protiv, pokazalo je redovno polugodišnje istraživanje javnog mnjenja o EU Kancelarije za evropske integracije. U odnosu na prethodno istraživanje iz juna 2013. beleži se blagi rast podrške članstvu u EU. Takođe, istraživanje sprovodeno u decembru pokazalo je da i dalje manje od trećine građana ne bi glasalo na referendumu ili ne zna šta bi odgovorilo. Kao najveću prepreku na putu ka EU građani vide pitanje Kosova, a većina smatra da treba rešavati probleme u odnosima sa Prištinom i sprovoditi reforme nezavisno od toga da li to traži EU.

Ukoliko bi sutra bio održan referendum sa pitanjem “Da li podržavate učlanjenje Srbije u EU?”, 51% gradana Srbije glasalo bi za, 22% bi glasalo protiv, 20% ne bi glasalo, dok 7% ne zna šta bi odgovorilo, pokazalo je istraživanje “Evropska orijentacija građana Srbije – trendovi”, koje je objavljeno 29. januara.

Podrška članstvu EU beleži blagi rast od jednog procentnog poena u odnosu na istraživanje iz juna, dok se udeo građana koji se protive članstvu smanjio za 2 procentna poena. Procenat građana koji ne bi glasali i koji ne znaju šta bi odgovorili manje-više je ostao isti u odnosu na prošlo istraživanje, odnosno povećao se za po jedan procentni poen.

“Ovaj nivo podrške procesu pristupanja naše zemlje EU objašnjava se time da se građani pozitivnije izražavaju o članstvu u Uniji, u svetlu otpočinjanja pristupnih pregovora sa EU”, navodi se u saopštenju Kancelarije za evropske integracije.

Istraživanje koje je sprovedeno prema standardu Evrobarometra na 1.038 ispitanika, pokazalo je i da građani uglavnom pozitivno gledaju na EU i članstvo u Uniji, ali i da dobar deo stanovništva ili ne zna šta da misli o tome, nema stav ili negativno doživljava EU.

Za 44% ispitanika članstvo u EU bi bila dobra stvar, za 26% građana loše, dok 29% misli da to nije ni dobra ni loša stvar. Takođe, kod 41% građana EU izaziva pozitivnu reakciju, kod 29% negativnu, a kod 29% ni jedno ni drugo.

Prema istraživanju, 34% građana smatra da bi lično imali koristi od ulaska u EU, a 30% da ne, dok 38% navodi da bi Srbija imala koristi od članstvo, a 16% da ne bi. Deo građana, 21%, smatra da bi članstvo Srbiji donelo koristi koliko i štete.

Većina građana koji bi glasali protiv članstva, njih 35%, kao razlog navodi to što EU ne bi donela ništo dobro, dok je 12% kao razlog navelo porbljavanje i iskorišćavanje Srbije.

Strahovi u vezi sa učlanjenjem uglavnom se vezuju i za to šta će ono doneti poljoprviredi, što je kao razlog navelo 53% ispitanika, dok je 47% ispitanika navelo gubitak nacionalnog identiteta i kulture, kao i velike troškove.

Bitne reforme i Kosovo

I dalje veliki broj građana, 68%, smatra da bi reforme neophodne za ulazak Srbije u EU trebalo sprovoditi i da ne predstavljaju uslov za članstvo, već zbog dobrobiti samih građana, odnosno uređenja Srbije.

Najviše građana, 39% svrstava borbu protiv korupcije među najznačajnije reforme i sa najviše uticaja na njihov svakodnevni život, što je paa do 2 procentna poena u odnosu na istraživanje iz juna.

Istraživanje je pokazalo da 42% građana smatra Briselski sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine najvažnijim događajem u pristupanju Srbije u EU u proteklih godinu dana.

Dok procenat građana koji smatraju da se Kosovo postavlja kao glavni uslov Srbiji nastavlja da opada, većina ispitanika 39% i dalje to pitanje vidi kao glavnu prepreku daljem pristupanju Srbije EU, 1 procentni poen manje u odnosu na istraživanje iz juna.

Raste broj građana koji smatraju da bi probleme Beograda i Prištine trebalo svakako rešavati, nezavisno od toga da li to traži EU. Njihov udeo se povećao sa 66% u junu na 70% u decembru.

Kao glavne faktore koji otežavaju ulazak Srbije u EU, građani su navodili i politiku stalnog uslovljavanja EU (38%), nesposobnost domaćeg rukovodstva (12%), kao i mentalitet i nespremnost na promene (11%). Ipak, 34% građana je reklo da je spremno da se u cilju ulaska u EU dodatno školuje i usavršava, što predstavlja rast za 7 procentnih poena u odnosu na 2012. godinu.

Za najveći broj građana, 45%, članstvo u EU i dalje predstavlja put ka boljoj budućnosti mladih ljudi, više mogućnosti za zapošljavanje (42%), kao i mogućnost za slobodnije kretanje unutar granica EU (40%).

Najviše građana (30%) u Švajcarskoj vide model za izgradnju zemlje, za 19% je najbolji model Nemačka a za 13% Rusija.

Građani i dalje nemaju jasnu sliku o tome ko su najveći donatori Srbije u poslednjih 13 godina. Za većnu isptanika, 45%, najveći donator je Rusija, za 34% EU, a 20% je navelo Kinu. Udeo EU i članica u razvojnoj pomoći Srbiji od 2000. do 2010. bio je 78% ili 4,5 milijardi evra.

Izvor: EurActiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]