Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) organizovala je 16. jula u Sava Centru, nacionalnu konferenciju „Programski budžet i lokalne samouprave u Srbiji”. Konferencija na kojoj je bilo prisutno preko 250 predstavnika iz gradova i opština, deo je aktivnosti na programu EU Exchange 4, koji finansira Evropska unija, a sprovodi SKGO.
U uvodnom delu prisutnima su se obratili Kori Udovički, potpredsednica Vlade i ministarka državne uprave i lokalne samouprave, Prof.dr Zoran Perišić, predsednik SKGO i gradonačelnik Niša, Ramunas Janusauskas, predstavnik Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji.
Ministarka Kori Udovički u uvodnom obraćanju izjavila je: “Prema Zakonu o budžetskom sistemu programsko budžetiranje mora da se uvede od 2015. što znači da će se budžet za iduću godinu, ove jeseni, raditi po tom principu. S obzirom na to da je Srbija u veoma teškoj situaciji, to je značajno da se jasnije definišu ciljevi i prema njima rasporedi javni novac, a programsko budžetiranje dovodi do jasnijeg usmeravanja sredstava ka ciljevima, uz povećanu transparentnost”.
Moraće da se zna koja sredstva se troše na šta, što će morati da bude objavljeno, tako da će svaki građanin imati uvid u raspodelu budžeta i na centralnom nivou i u lokalnim samoupravama, dodala je ona. Međutim, prema rečima gospođe Udovički, još nema jasnog krovnog plana na centralnom nivou za strateško planiranje. Radimo na tome da počnemo da sužavamo izbor prioriteta za programsko budžetsko finansiranje, izjavila je ona. Ministarstvo finansija je predvidelo da u programskoj raspodeli budžeta ubuduće opštinama i gradovima pomaže SKGO, koja sprovodi program EU Exchange 4.
Prof. dr Zoran Perišić, predsednik SKGO i gradonačelnik Niša naveo je da je programski budžet instrument za veću odgovornost korisnika budžeta i transparentnost potrošnje javnih sredstava, ali da će se efekti u Srbiji osetiti tek za pet godina od početka primene.
Svedoci smo koliko se to u ovim vremenima zahteva od nas, napomenuo je i dodao da je uvođenje programskog budžetiranja veoma zahtevan zadatak za lokalne samouprave i deo je velike reforme javnih finansija Srbije.
Ramunas Janusauskas iz Delegacije Evropske unije u Srbiji naglasio je da je pristupanje Srbije EU ključno za sprovođenje reforme.
Programski budžet je potpuno nov način raspodele novca i omogućava sprovođenje projekata i njihovo finansiranje, a podrazumeva i odgovornost rukovodstva, naveo je on. Kako je ukazao, važno je da se poveća konkurencija među budžetskim korisnicima, koji će morati da se takmiče za finansiranje.
U radnom delu skupa Nada Mirković, predstavnica Ministarstva finansija predstavila je aktivnosti ovog Ministarstva u procesu priprema za uvođenje programskog budžeta i koja su očekivanja od lokalnih samouprava.
Iskustva Hrvatske na ovu temu predstavila je Ivana Jakir Bajo, iz Ministarstva finansija RH i iznela i preporuke za naše gradove i opštine.
Uputstvo za izradu programskog budžeta za lokalne samouprave predstavio je Dragan Spirić, član Gradskog veća za budžet i finansije grada Vranja.
Aleksandar Bućić, pomoćnik generalnog sekretara SKGO za finansije predstavio je aktivnosti SKGO i podršku gradovima i opštinama u procesu pripreme budžeta za 2015. godinu.
Izvor: www.exchange.org.rs
Napiši komentar