Ministarstvo za evropske integracije Vlade Republike Srbije je 24. jula saopštilo da, prema istraživanju javnog mnjenja sprovedenog krajem juna na 1.064 ispitanika starijih od 18 godina, 49 odsto naših sugrađana podržava učlanjenje Srbije u Evropsku uniju.
Rezultati ovog istraživanja pod nazivom „Evropska orijentacija građana Srbije“ pokazuju da, ukoliko bi sutra bio održan referendum sa pitanjem „Da li podržavate učlanjenje Srbije u EU”, 49 odsto građana glasalo bi za, njih 27 odsto bilo bi protiv, 13 odsto ne bi glasalo uopšte, dok 11 odsto ne zna šta bi odgovorilo na to pitanje.
Podrška građana reformama je, kao i prethodnih godina, veoma visoka. Od ukupnog broja ispitanika njih 66 odsto smatra da bi reforme, neophodne za ulazak naše zemlje u EU, trebalo sprovoditi i mimo toga, i to zbog dobrobiti građana i stvaranja bolje uređene Srbije.
Reformu zdravstvenog sistema (16 odsto), borbu protiv korupcije (15 odsto), reformu pravosuđa (15 odsto), reformu poljoprivrede (11 odsto) i reformu obrazovnog sistema (11 odsto) građani prepoznaju kao najznačajnije i koje najviše utiču na njihov svakodnevni život.
Sledeća po važnosti je reforma zaštite potrošača (9 odsto), slede reforma zaštite životne sredine (7 odsto) i bolja zaštita ljudskih prava (7 odsto).
Najveći procenat građana, njih 59 odsto, smatra da bi probleme Beograda i Prištine trebalo rešavati nezavisno od toga da li to traži EU, odnosno više od polovine ispitanika podržava opredeljenost Vlade Srbije za nastavak dijaloga Beograda i Prištine i spremnost da se na taj način dođe do održivih rešenja.
Za najveći broj građana, njih 17 odsto, članstvo u EU predstavlja više prilika za zapošljavanje, put ka boljoj budućnosti mladih ljudi (16 odsto), mogućnost za slobodnije kretanje unutar granica EU (14 odsto), kao i mogućnost da se uredi stanje u našoj državi (12 odsto).
Kada je reč o bespovratnoj razvojnoj pomoći Srbiji od 2000. do danas, 23 odsto ispitanika je prepoznalo da je EU najveći donator našoj zemlji u poslednjih 16 godina, 22 odsto misli da je reč o Rusiji, za Kinu se izjasnilo 21 odsto građana, dok je na četvrtom mestu Japan sa 11 odsto.
Zvanični podaci govore da, od 2000. do 2015. godine, Evropska unija i njene države članice, sa približno 2,7 milijardi evra doniranih sredstava predstavljaju najveće donatore, čime su značajno doprineli razvoju Srbije.
Istraživanje javnog mnjenja sprovedeno je prema standardu Evrobarometra, dodaje se u saopštenju.
Izvor: www.srbija.gov.rs
Napiši komentar