Vlada Srbije, na sednici održanoj 17. novembra, usvojila je drugi revidirani Nacionalni program za usvajanje pravnih tekovina Evropske unije (NPAA) i zadužila Kancelariju za evropske integracije da tromesečno izveštava Vladu o njegovom sprovođenju. Ovaj dokument predstavlja detaljan plan usaglašavanja zakonodavnog i institucionalnog okvira sa pravnim tekovinama EU i pregled mera i aktivnosti za dostizanje potpune usklađenosti sa svim pravima i obavezama koje iz tih tekovina proističu.
Druga po redu revizija NPAA je organizovana nakon završenog procesa skrininga, detaljnog upoznavanja sa najvažnijim delovima pravnih tekovina EU i sagledavanja trenutnog stanja i mogućih izazova u pogledu dostizanja potpune usklađenosti domaćeg zakonodavstva sa propisima EU. Polazeći od utvrđenog cilja Republike Srbije da bude u potpunosti spremna da preuzme obaveze iz članstva u EU do kraja 2018. godine (uzimajući u obzir okvirni cilj u pogledu momenta stupanja u članstvo – 2021. godina), predviđeno je da primena revidiranog NPAA obuhvati period do 31. decembra 2018. godine.
NPAA čini i osnovu za pripremu pregovaračkih pozicija u poglavljima za koje nisu već predate EU jer je jedan od ciljeva ovog dolumenta da odražava i sve zahteve i rezultate procesa pregovora, odnosno da omogući praćenje obaveza preuzetih u poglavljima tokom pregovora. U skladu sa iskustvom drugih država kandidata za članstvo u EU, NPAA predstavlja i jedan od pokazatelja napretka ka zatvaranju poglavlja.
NPAA će, u skladu sa potrebama, i u narednom periodu biti revidiran, uzimajući u obzir ostvarene korake tokom pregovora o pristupanju, kao i razvoj pravnih tekovina u Evropskoj uniji, koje je država kandidat u obavezi da prihvati u obliku u kojem su u trenutku pristupanja.
NPAA definiše razvojne i strateške ciljeve, odgovarajuće politike, reforme i mere potrebne za realizaciju ovih ciljeva, utvrđuje detaljni plan usklađivanja zakonodavstva i definiše ljudske i budžetske resurse, kao i ostale fondove potrebne za sprovođenje planiranih zadataka. NPAA utvrđuje ne samo obaveze koje se odnose na prenošenje prava EU u domaći pravni poredak, već i zadatke koji se moraju sprovoditi kako bi se ispunili politički i ekonomski kriterijumi pristupanja EU (kriterijumi iz Kopenhagena 1993. i Madrida 1995.). NPAA utvrđuje razvojne i strateške ciljeve, sa jedne strane, i politike, reforme i mere potrebne za realizaciju tih ciljeva, sa druge strane. Takođe, utvrđuje i detaljan plan, vremenski okvir i prioritete usvajanja propisa i određuje organe odgovorne za njihovu pripremu.
Drugi revidirani Nacionalni program za usvajanje pravnih tekovina Evropske unije (NPAA) možete da preuzmete ovde.
Izvor: www.seio.gov.rs
Napiši komentar