Žene čine 43 odsto žrtava trgovine ljudima u Srbiji, a deca 42 odsto, dok je najveći broj slučajeva povezan s prostitucijom, navedeno je u izveštaju grupe GRETA.
Naime, grupa eksperata Saveta Evrope za borbu protiv trgovine ljudima (GRETA) je pozdravila u svom prvom izveštaju mere koje su preduzele srpske vlasti kroz razvoj sveobuhvatnog pravnog i političkog okvira i formiranje specijalizovanih struktura.
U izveštaju koji je dostavljen Tanjugu, GRETA je pohvalila sprovođenje prethodnog Akcionog plana i uključivanje civilnog društva u pripremi nove Nacionalne strategije i Akcionog plana.
Obaveza je vlasti Srbije, navedeno je u izveštaju, da osigura pravilnu identifikaciju svih žrtava trgovine ljudima i da im omogući pomoć predviđenu Konvencijom i zakonima Srbije.
Od Srbije se očekuje i da im pruži oporavak i izdavanje boravišnih dozvola i dodelu obeštećenja za žrtve trgovine ljudima.
GRETA posebno ističe važnost zaštite žrtava i svedoka trgovine ljudima od moguće odmazde ili zastrašivanja u toku istrage i sudskog postupka, navodeći da je to oblast u kojoj je potrebna potpuna primena zaštite ljudskih prava i žrtava u skladu s Konvencijom.
“Svi profesionalci koji mogu da dođu u kontakt sa žrtvama trgovine ljudima moraju da budu stalno informisani i obučeni o potrebi da se primeni pristup zasnovan na ljudskim pravima u akciji protiv trgovine ljudima na osnovu Konvencije i prakse Evropskog suda za ljudska prava”, navedeno je u izveštaju.
GRETA navodi i da je obaveštena o dva slučaja trgovine ljudima u kojima su učestvovali policajci, jedan iz 2007. godine u Novom Pazaru, a drugi 2011. u Somboru, koji su bili uključeni u regrutovanje mladih žena za seksualnu eksploataciju.
U oba slučaja, navedeno je u izveštaju, policijski službenici su osuđeni za krivična dela.
GRETA je istakla da pozdravlja napore srpskih vlasti u oblasti međunarodne saradnje, pozivajući ih da je i dalje razvijaju, kao i da unaprede položaj Roma u Srbiji i spreče trgovinu pripadnicima romske populacije.
Konvencija o borbi protiv trgovine ljudima usvojena je na Ministarskom odboru Saveta Evrope 2005. godine, a Srbija je 2009. počela njenu primenu.
Prve godine zvanično je otkriveno 107 slučajeva trgovine ljudima u Srbiji, 61 slučaj registrovan je 2010, 76 u 2011, a 79 u 2012. godini.
Većina žrtava su srpske nacionalnosti, a glavne destinacije ljudi kojima se trgovalo bile su Ssvajcarska, Nemačka i Italija.
Najveći broj žrtava povezan je sa seksualnom eksploatacijom, ali su zabeleženi slučajevi trgovine zbog prisilnog rada, prosjačenja, kriminala i ilegalnog usvajanja.
Neslužbeni podaci iz prošle godine pokazuju da su u 80 odsto slučajeva unutrašnje trgovine ljudima žrtve bile žene i devojčice, dok 60 odsto ukupne trgovine ljudima predstavlja unutrašnja trgovina.
Izvor: B92
Napiši komentar