32. Београдски Ignite “Укључи се 3”, посвећен обележавању Међународног дана борбе против сиромаштва и теми социјалног укључивања, одржан је 29. октобра 2015. године у простору Impact Hub-а (Македонска 21) у Београду, у организацији Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије и Удружења „Србија у покрету“.
Десет сјајних и инспиративних говорника је и овог пута, уз превод на знаковни језик и у простору који испуњава стандарде приступачности, у петоминутним наступима представило шта за њих значи социјално укључивање. Тако је публика могла да сазна: како у Србији изгледа живот са HIV/AIDS; да ли наше друштво прихвата особе које су промениле пол; да ли је кретање помоћу колица препрека за активан живот; како својој породици изградити дом сопственим рукама; како кроз самозапослење стићи до посла који се воли; како музика може да помогне у оснаживању младих; како свако од нас може помоћи избеглицама које пролазе кроз Србију; како инклузивним образовањем подржати професионални развој особа с аутизмом; да ли је могуће водити активан живот и након 60. године живота.
Посетиоцима 32. Београдског Ignite-а су се представили:
Дубравка Бајкин (целоживотно учење)
Дубравка Бајкин се најпре бавила научним радом у области хемије. Затим је у петој деценији живота променила и земљу и професију. Радила је 16 година у Русији у области људских ресурса.
Данас живи у Србији и само формално је пензионерка.
Осваја професију туристичког водича.
Дубравка је у Русији била волонтерка у Организацији „United Way Moskva“, а последње две године волонтира у Новосадским гритерсима.
Ненад Ристић (предузетништво)
Ненад Ристић за себе каже да је „верник предузетничке религије“.
Заљубљен је у процес реализације идеја. Мисли да је много важнији пут него циљ.
Ненад Ристић има иза себе неколико неуспешних и неколико успешних пројеката. Воли изазов и такмичења.
Мисли да се не боји ничега, а заправо се много плаши монотоније.
Јелена Милошевић (изазови свакодневице особа с инвалидитетом)
Јелена Милошевић је дипломирала Енглески језик и књижевност и завршила мастер студије Комуникологије.
Ради као преводилац, пише, ради послове из области односа с јавношћу и активисткиња је Покрета особа са инвалидитетом.
Јелена Милошевић за себе каже да је радознала и да јој мира не дају Дон Кихот и Калимеро. Сматра да су здравље, образовање и успомене највеће благо које имамо.
Јелена Милошевић пише за Блог о социјалном укључивању.
Аљуш Хељшани (унапређење положаја Рома)
Аљуш Хељшани је рођен 1976. године у Новом Саду. Срећно је ожењен и има троје деце.
Ради као молер и обавља различите грађевинске послове.
Аљуш је самостално, уз много труда и воље, успео да реши стамбено питање.
Његов животни мото је: “Крени од себе”.
Стефан Новаковић (инклузивно образовање)
Стефан Новаковић је рођен у Панчеву, где је завршио основну и средњу школу. Уписао је студије историје на Филозофском факултету у Београду.
Време најрадије проводи у библиотеци, уз енциклопедије и књиге из историје.
Стефан има потешкоћа из спектра аутизма, а уз подршку породице, образовних установа и невладиних организација, учи о окружењу, које не препознаје на које све начине особе могу успешно да се образују и живе.
Јелена Марић (Carpe Diem)
Јелена Марић је пејзажни архитекта по струци.
Идеју о гајењу стада од 100 коза и преради млека спровела је у дело. За само годину дана, њен бренд Carpe Diem – створен на малом имању у Србобрану – понео је престижну награду „Најбоље из Србије 2014“.
Јелена верује да сваки човек поседује особине и квалитете неопходне за остваривање великих циљева.
Александар Марковић (људска права и слободе)
Александар Марковић је у овај живот стигао опремљен великом радозналошћу, бистрим и хитрим умом и сталном потребом за учењем и новим искуствима.
Његов основни покретач је комуникација, а има потребу да ствара и доприноси општем бољитку.
Александар за себе каже да је аутор и у исто време посредник.
Тамара Драговић (УдруЖене)
Тамара Драговић је Мама Тамаришка двема девојчицама од три и шест година. Верује да љубав и благотворни додир могу да промене свет.
Завршила је студије Филмске и ТВ камере, снима филмове, бави се видео-артом и фотографијом.
Тамара је инструкторка Међународне асоцијације за масажу беба (IAIM).
Удружила се са још две маме са жељом да оснажи све маме, а за УдруЖене не постоје несавладиве препреке.
Ђурица Станков (АС Центар)
Ђурица Станков је рођен 1976. године и један је од ретких људи у Србији који се не стиде свог здравственог стања. Предрасуде, дискриминација, упирање прстом и етикетирање су свакодневни изазови са којима се суочава.
Иако са HIV-ом живи већ 12 година, смелим корацима иде кроз живот и користи сваку прилику да својим искуством утиче на промену свести у друштву и да укаже на важност одговорног понашања младих људи.
Пре пет година је основао АС Центар за помоћ и подршку особама које имају HIV инфекцију, са циљем да им омогући да се лакше изборе са околином и да достојанствено наставе живот. Ђурица верује да су едукација, превенција и толеранција пут ка безбедном и здравом животу свих нас.
Маријана Милошевић-Симић (El Sistema Србија)
Маријана Милошевић-Симић је мама двема девојчицама и музички педагог са дугогодишњим искуством у раду у медијима. Она је и NLP Master Coach што јој омогућава да разуме како ради људски мозак.
Има мисију да њена предавања о значају музичког образовања стигну до што више људи.
Ради са бебама, децом, одраслима и пензионерима и активна је у Music Art Project-у и програму El Sistema Србија. 32. Београдски Ignite свечано је затворен музичким наступом ученика који похађају овај програм музичког образовања.
Прочитајте транскрипте говора учесника 32. Београдског Ignite-a:
- Дубравка Бајкин: Никад није касно за учење и нови почетак
- Ненад Ристић: Предузетници су људи који предузимају нешто поводом свог живота, за неуспех је крив страх од грешке
- Јелена Милошевић: Приступачност је један од основних предуслова за самосталан и активан живот особа с инвалидитетом
- Аљуш Хељшани: Како сам саградио свој дом
- Стефан Новаковић: Сви имамо посебне потребе и сви се разликујемо – то нам је свима заједничко
- Јелена Марић: Први сир смо направили у шерпици на шпорету, а данас имамо своју млекару
- Александар Марковић: Након свих изазова процеса промене пола, данас не могу бити срећнији!
- Тамара Драговић: Не постоји ништа што удружене жене не могу да ураде!
- Ђурица Станков: Подршка друштва престаје кад те заболе глава или зуб
- Маријана Милошевић-Симић: Сањајте велике снове, јер шта зна жеља шта је немогуће?!
32. Београдски Ignite „Укључи се бр. 3“ трећи је по реду у организацији Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије и удружења „Србија у покрету“. Претходна издања Ignite-a о социјалном укључивању обележила је изузетна посећеност, а посетиоци су том приликом могли да се инспиришу успешним причама о инклузивном образовању, активизму и предузетништву младих, социјалном предузетништву, положају младих са проблемима у понашању, деце улице, азиланата, бивших осуђеника и зависника, бризи о старијима и активном старењу, борби против трговине људима, солидарности и превазилажењу тешкоћа са којима се суочавају особе с инвалидитетом и деца са сметњама у развоју, самохраном родитељству итд.
Шта је Ignite?
Ignite је догађај који шири добре идеје. У преводу на српски језик ignite значи запалити, а презентери/ке добијају микрофон на тачно пет минута и задатак да „запале“ публику за идеју.
Ignite представља део глобалног покрета држања брзих и кратких презентација, са циљем да инспиришу публику и представе јој нове идеје у неформалном окружењу – кафеу или клубу. Први Ignite сусрет одржан је у Сијетлу (САД) 2006. године и од тада је, за веома кратко време, постао међународни феномен. Данас се овај динамичан начин презентовања идеја практикује у више од 100 градова широм света – свуда по истим једноставним правилима: свако има право да се пријави као учесник Ignite-a; презентације трају по 5 минута; свака презентација се састоји од по 20 PowerPoint slajdova; слајдови се аутоматски смењују на сваких 15 секунди; а презентер нема контролу над мењањем слајдова.
Први Ignite у Београду организован је у октобру 2009. године. Удружење “Србија у покрету” од тада редовно организује овај догађај, са циљем да младе људе покрене да напредују у јавном наступу, презентовању и остваривању својих идеја.
Више информација потражите на сајту srbijaupokretu.org и Facebook страни www.facebook.com/BelgradeIgnite.
Оставите коментар