U organizaciji Evropske komisije u Briselu će 16. jula biti održana donatorska konferencija za obezbeđivanje dodatnih sredstava Srbiji i Bosni i Hercegovini za otklanjanje posledica nedavnih katastrofalnih poplava. Na konferenciji će učestvovati zemlje, međunarodne finansijske institucije i organizacije civilnog društva, a očekuje se da na tom skupu bude prikupljen deo sredstava za otklanjanje štete od poplava. Srbija bi trebalo da nekoliko dana pre konferencije saopšti konačnu procenu štete od poplava, dok je BiH saopštila da će joj za sanaciju štete od poplava biti potrebno oko dve milijarde evra.
Organizatori konferencije, zajedno s Komisijom EU, biće Francuska i Slovenija, a na skup će biti pozvani i zemlje kao međunarodni donator, zatim međunarodne finansijske institucije i važne organizacije civilnog društva, saopštila je 23. juna Evropska komisija.
Cilj je da se prikupe sredstva za oporavak i obnovu područja koja su teško nastradala od poplava u Srbiji i Bosni.
Evropski komesar za proširenje Štefan File je izjavio da EU i zemlje članice Unije iskazuju solidarnost sa ljudima koji su nastradali u teškim poplavama na jugoistoku Evrope, naglasivši spremnost da se “iskoriste svi raspoloživi instrumenti za pomoć građanima Srbije i Bosne i Hercegovine da se oporave od tih elementarnih katastrofa”.
File je dodao da će na donatorskoj konferenciji biti prikupljena “veoma potrebna sredstva za oporavak tih zemalja”.
“Evropska komisija, Francuska i Slovenija”, navodi se u saopštenju, “visoku prednost daju ekonomskom oporavku obeju zemalja i rešene su da obezbede bitna finansijska sredstva”.
“Takođe”, kako je istaknuto, “uz obezbeđivanje međunarodne finansijske podrške, donatorska konferencija će doprineti i pospešenju saradnje u sprečavanju i otklanjanju posledica prirodnih katastrofa u region”.
Evropska komisija je ukazala na činjenicu da je poplavama neposredno ili posredno ugroženo preko tri miliona osoba u Srbiji i Bosni, a teško su oštećene kuće, zdravstveni i školski objekti i ključna javna infrastruktura.
“Posledice poplava će dugotrajno pogoditi društveno-ekonomski rast obe zemlje i bitno mogu uticati na njihovu sposobnost da razviju ili učvrste reforme”, stavila je do znanja Komisija u Briselu.
Srbija i BiH nisu u stanju, kako je predočeno, da sopstvenim snagama i sredstvima otklone posledice ove katastrofe i zatražile su međunarodnu finansijsku pomoć za oporavak i obnovu.
Evropska komisija dodaje da EU, Svetska banka i UN rade s vlastima ugroženih područja na utvrđivanju potreba za pomoć i izveštaj o tome će biti podnesen Donatorskoj konferenciji za obezbeđivanje sredstava za otklanjanje posledice poplava u Srbiji i BiH.
Srbija bi trebalo da objavi konačnu procenu štete 9. jula. Prema prvim preliminarnim procenama koje je krajem maja iznela Evropska banka za obnovu i razvoj, šteta u Srbiji iznosi između 1,5 i dve milijarde evra.
Za sanaciju štete od poplava u BiH biće potrebno oko dve milijarde evra, pokazao je izveštaj o proceni štete koji su izradile vlasti BiH, uz podršku EU, UN i Svetske banke. Portparol Delegacije EU u Sarajevu Endi Makgafi rekao je 18. juna na konferenciji za novinare u Sarajevu da će tačni i potpuniji podaci biti poznati nakon što se urade dodatne provere u segmentu poljoprivrede, stambenog sektora i finansija, ali da se ne očekuje promena kada se radi o sumi od dve milijarde evra.
U okviru pomoći EU, Srbija će zahvaljujući statusu kandidata moći da koristi Evropski fond solidarnosti, dok će za Bosnu koja nema status kandidata, biti razrađeni drugi mehanizmi pomoći, a obe zemlje će moći da za obnovu koriste i sredstva pretpristupne pomoći EU IPA.
Izvor: Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs
Napiši komentar