Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Evropska komisija predstavila Jadransko-jonsku strategiju

Objavljeno 18.06.2014.

beachEvropska komisija je 18. juna predstavila Strategiju EU za jadransko-jonski region koja predviđa saradnju između članica EU i zemalja Zapadnog Balkana u razvoju pomorstva, infrastrukture, zaštite životne sredine i turizma. Strategija treba da doprinese boljem korišćenju resursa i povezivanju u regionu, ali i evropskim integracijama Zapadnog Balkana kroz saradnju zemalja članica i kandidata i potencijalnih kandidata za članstvo u EU. Lideri EU bi trebalo da strategiju usvoje tokom predsedavanja Italije EU u drugoj polovini ove godine.

“U regionu koji je bio svedok najozbiljnijih sukoba u novije vreme u Evropi, Jadaransko-jonska strategija, uz saradnju zemalja EU i suseda koji nisu u Uniji, može igrati važnu ulogu u integraciji Zapadnog Balkana u EU”, rekao je evropski komesar za regionalnu politiku Johanes Han (Johannes Hahn).

Strategija predviđa saradnju između Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije, i članica EU – Hrvatske, Grčke, Italije i Slovenije. Kako se dodaje u saopštenju Evropske komisije, to je prva makro-regionalna strategija EU sa učešćem takvo velikog broja zemalja koje nisu članice EU.

Dokument se odnosi na “plavi rast”, odnosno razvoj ekonomije zasnovane na morskim resursima, transport kopno-more, energetsku povezanost, zaštitu životne sredine i razvoj turizma, kao sektore ključne za otvaranje radnih mesta i podsticanje ekonomskog rasta u regionu.

Za strategiju nisu predviđena dodatna sredstva EU već je planirano da se kombinuju postojeća evropska i nacionalna sredstva, kao i da se privuku privatne investicije. U primeni strategije koristiće se sredstva iz Evropskog strukturnog i investicionog dona (ESIF), kao i sredstva predviđena Instrumentom za pretpristupnu pomoć (IPA).

Po jedna članica EU i jedna zemlja koja nije članica koordinisaće rad na jednom od četiri elementa Akcionog plana Strategije.

Srbija i Italija su zadužene za pitanja saobraćajnih i energetskih mreža regiona, Grčka i Crna Gora za “plavi rast”, dok će Slovenija i BiH koordinisati rad na zašitti životne sredine, a Hrvatska i Albanija na razvoju održivog turizma.

Komesarka za pomorska pitanja i ribolov Marija Damanaki je istakla da se zemlje regiona ne suočavaju u pomorstvu sa izolovanim izazovima i istakla da je jedino logično da ih zajedno i usaglašeno rešavaju. Kao izazove je navela prevelik ulov riba, zagađanje, zagušenja u pomorskom saobraćaju i sezonski turizam.

“Pošto postoji potencijal za rast u mnogim od ovih oblasti, akcioni plan za Jadransko-jonski region može da pomogne regionu da izađe iz krize i krene u oporavak ekonomije”, rekla je ona.

Han je rekao da će Jadransko-jonska strategija biti treća makro-regionalna strategija EU nakon Strategije za baltički region i Dunavske strategije. Istakao je da iskustva u primeni te dve strategije pokazuju da se treba “usredsrediti na nekoliko prioriteta sa snažnim političkim vođstvom” da bi bilo rezultata.

Jedan aspekt Jadransko-jonske strategije biće i izgradnja kapaciteta, istraživanja, inovacije i mala i srednja preduzeća, kao i prilagođavanje klimatskim promenama i smanjenje njihovog uticaja i upravljanje rizicima od katastrofa.

Evropski savet je u decembru 2012. zatražio od Evropske komisije da pripremi strategiju za jadransko-jonski region pre kraja 2014. godine.

Strategija je sa Akcionim planom 18. juna dostavljena Savetu EU a lideri EU bi trebalo da je usvoje tokom predsedavanja Italije u drugoj polovini ove godine.

Izvor: EurActiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]