Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Evropska unija pomaže jačanju uticaja politike zapošljavanja u Republici Srbiji

Objavljeno 23.06.2014.

Delegacija Evropske unije i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja obeležili su završetak tvining projekta „Priprema institucija tržišta rada u Republici Srbiji za Evropsku strategiju zapošljavanja“ koji je trajao 26 meseci. Evropska unija je donirala 2 miliona evra u ovaj projekat sa ciljem unapređenja efikasnosti politike zapošljavanja u Republici Srbiji. Završna konferencija tvining projekta održana je u sredu, 11. juna 2014. godine, u prostorijama „ Kluba poslanika“, u prisustvu Aleksandra Vulina, ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Majkla Devenporta, šefa Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, Fransoa-Gzavije Denioa, ambasadora Francuske, Kristera Aspa, ambasadora Švedske, i Daniela Banua, ambasadora Rumunije u Republici Srbiji.

Kao zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, Srbija je u procesu usklađivanja nacionalne politike zapošljavanja, zakonodavstva i procedura sa evropskim standardima, kako je definisano Evropskom strategijom zapošljavanja 2020.

Kako bi pomogle Srbiji u ostvarivanju ovog cilja, tri države članice Evropske unije – Francuska, Rumunija i Švedska – učestvovale su u ovom institucionalnom tvining projektu, zajedno sa partnerima iz Republike Srbije. Više od 60 eksperata iz ovih zemalja je podelilo svoje znanje i primere dobre prakse sa srpskim kolegama iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Nacionalne službe za zapošljavanje i lokalnih saveta za zapošljavanje.

Projekat je unapredio kapacitete institucija tržišta rada u Republici Srbiji za ubrzanje reformi i ispunjenje zahteva Evropske unije, a u kontekstu Programa reformi politike zapošljavanja i socijalne politike, na čijoj izradi rade Republika Srbija i Evropska komisija.

Zajednički je sprovedeno više od 100 aktivnosti, koje su dovele do konkretnih rezultata. Na nacionalnom nivou su podržani prvi i ključni koraci u procesu pristupanja u oblasti zapošljavanja: reformski pravci za postizanje transparentnijeg, pametnog i inkluzivnog tržišta rada su sada spremni za usvajanje; osnovne usluge Nacionalne službe za zapošljavanje namenjene nezaposlenim licima i poslodavcima se trenutno unapređuju u cilju veće usklađenosti ponude i potražnje na tržištu rada. U pogledu decentralizovanih politika, polovina lokalnih saveta za zapošljavanje u Republici Srbiji je sada osposobljeno za izradu Lokalnih akcionih planova zapošljavanja bolje prilagođenih potrebama na lokalnom nivou; takođe, lokalni saveti za zapošljavanje su bolje obučeni da konkurišu za dodelu sredstava u okviru grant šema Evropske unije, kako bi sufinansirali svoje prioritete u oblasti zapošljavanja.

Polazeći od zajedničke volje da se ostvari trajan doprinos unapređenju tržišta rada u Republici Srbiji, ovaj projekat otvara put održivoj saradnji između evropskih, nacionalnih i lokalnih tvining partnera, u njihovoj zajedničkoj borbi protiv nezaposlenosti.

Više informacija o projektu potražite putem e-maila twinning@nsz.gov.rs.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]