Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Globalna alijansa protiv zlostavljanja dece na internetu

Objavljeno 06.12.2012.

ict_ucionicaU Briselu je 5. decembra pokrenuta Globalna alijansa protiv seksualnog zlostavljanja dece preko interneta kojoj je pristupilo 48 zemalja uključujući Srbiju. Procenjuje se da je trenutno na internetu više od milion slika dece izložene seksualnom zlostavljanju i eksploataciji i da se njihov broj uvećava za 50.000 godišnje. Cilj Alijanse je, kako su poručile članice, da se donosioci odluka širom sveta ujedine da bi lakše identifikovali žrtve i pomogli im, kao i da se počinioci krivično gone.

Članice su se obavezale da će raditi na ostvarenju brojnih ciljeva u borbi protiv onlajn seksualnog iskorišćavanja dece a zahvaljujući međunarodnoj saradnju, ta borba će, uverene su, biti znatno efikasnija.

“Iza svake slike zlostavljanog deteta je jedno zlostavljano dete, ekspolatisana i bespomoćna žrtva. Kada takve slike kruže onlajn, one ostaju zauvek. Na nama je odgovornost da zaštitimo decu bez obzira gde žive i izvedemo kriminalce pred lice pravde. Jedini način da to postignemo je da se udružimo i intenziviramo i koordinišemo akcije širom sveta”, istakla je evropska komesarka za unutrašenje poslove Sesilija Malmstrem.

Američki državni tužilac Erik Holder ocenio je da će međunarodna inicijativa ojačati resurse u borbi protiv zlostavljača ali i pomoći da se otkrije više dece žrtava seksualnog zlostavljanja i da se obezbedi da ona dobiju pomoć i podršku.

“Taj globalni savez možemo graditi na uspehu prethodnih prekograničnih policijskih operacija u kojima su demontirane međunarodne mreže pedofila i spasena brojna deca u svetu”, naglasio je Holder.

Nijedna zemlja, smatraju članice Alijanse, ne može sama da se bori protiv zlostavljanja dece jer su zlostavljači kriminalne bande za koje ne postoje granice i koje koriste nedovoljnu razmenu informacija i rupe u zakonu. Zato je međunarodna saradnja od ključnog značaja za efikasnije vođenje istraga i kažnjavanje onih koji krše zakon.

Među ciljevima na koje su se obavezale zemlje koje su pristupile Globalnoj alijansi su i jačanje napora na identifikaciji žrtava i obezbeđenju potrebne pomoći, podrške i zaštite žrtava, kao i povećanje napora u istragama seksualnog iskorišćevanja dece onlajn, otkrivanju i kažnjavanju počinilaca. Tu su i jačanje svesti dece o rizicima na internetu, smanjenje dostupnosti onlajn materijala koji predstavlja zlostavljanje dece i reviktimizacija dece.

Članice Alijanse protiv seksualnog zlostavljanja dece preko interneta same će izabrati koje će poteze povlačiti na nacionalnom nivou kako bi ispunile zadate ciljeve i o napretku će redovno izveštavati.

EU je, kako se navodi, već ostvarila napredak zakonima o borbi protiv trgovine ljudima, seksualnog zlostavljanja, seksualne eksploatacije dece i dečije pornografije. Tim aktima obuhvaćeni su gonjenje počinilaca, zaštita žrtava i prevencija kriminaliteta.

Takođe evropska policija Europol podržava međunarodne operacije i u prošloj godini je operacija “Spasavanje” za rezultat imala otkrivanje 779 osumnjičenih u svetu, 250 uhapšenih i spaseno 252 dece.

Od velike pomoći u borbi protiv seksualnog iskorišćavanja dece na internetu biće i Evropski centar za sajber kriminal koji će biti otvoren u januaru u sedištu Europola u Hagu i kojem će u fokusu biti borba protiv zlostavljanja dece.

Komisija takođe podržava INHOPE mrežu nevladinih organizacija koje organizujuju telefonske linije za pomoć deci žrtvama u EU i prikupljaju podatke o sajtovima sa slikama zlostavljane dece kako bi bili uklonjeni sa interneta a pedofili kažnjeni.

Izvor: Euractiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]