Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Licenciranje pružalaca usluga socijalne zaštite u Srbiji

Objavljeno 12.12.2012.

old_ageMinistarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike RS, u okviru projekta „Uspostavljanje i primena sistema licenciranja pružalaca usluga socijalne zaštite u Srbiji“, organizovalo je u Gerontološkom centru Beograd na Bežanijskoj kosi konferenciju za pružaoce usluga socijalne zaštite.

Projekat licenciranja, rađen uz podršku Vlade Norveške, obezbediće uvođenje sistema licenciranja organizacija i profesionalaca koji pružaju usluge u socijalnoj zaštiti i unaprediti sistem kvaliteta usluga u socijalnoj zaštiti, kao i kontinuirano praćenje efekata sistema socijalne zaštite i usluga koje se pružaju u njemu.

Licenciranje ustanova socijalne zaštite i zaposlenih koji rade u njima počeće naredne godine, a obaviće se u ustanovama socijalne zaštite čiji je osnivač Vlada Srbije, ali i u ustanovama čiji su osnivači lokalne samouprave, privatnici i nevladine organizacije. Planirano je da u roku od godinu dana sve organizacije i profesionalci prođu kroz sistem licenciranja.

Cilj projekta Ministarstva za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku je unapređenje i standardizovanje kvaliteta socijalne zaštite u Srbiji koji garantuju stručnost, kredibilitet i pouzdanost svih organizacija i stručnih radnika.

LICENCIRANjE ORGANIZACIJA SOCIJALNE ZAŠTITE

Organizacijama socijalne zaštite licencu izdaje Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike na 6 godina. U postuku licenciranja utvrđuje se da li organizacije socijalne zaštite ispunjavaju kriterijume i standarde za pružanje usluga u oblasti socijalne zaštite. Organizacija socijalne zaštite može obnoviti licencu najranije u roku od 90 a najkasnije 60 dana pre isteka važenja licence. Licenca može biti oduzeta ili suspendovana pod uslovima propisanim Pravilnikom o licenciranju organizacija socijalne zaštite.

LICENCIRANjE STRUČNIH RADNIKA U OBLASTI SOCIJALNE ZAŠTITE

Komora socijalne zaštite je regulatorno telo za licenciranje stručnih radnika u oblasti socijalne zaštite. Komora sprovodi postupak licenciranja tj. utvrđuje da li stručni radnik ispunjava kriterijume i standarde za pružanje usluga socijalne zaštite. Licence se izdaju na 6 godina za obavljanje osnovnih stručnih poslova socijalne zaštite, određenog posla u okviru specijalizovanih stručnih poslova socijalne zaštite, supervizijskih poslova, pravnih poslova u centru za socijalni rad.

Obnavlja se na zahtev stručnog radnika pošto protekne rok na koji je izdata, ukoliko stručni radnik ispuni propisane uslove koji su usmereni ka stručnom usavršavanju i razvoju profesionalnih kompetencija stručnog radnika. Stručni radnik je dužan da u periodu od šest godina važenja licence ostvari 120 bodova koje stiče tako što kreira, realizuje u svojstvu autora ili pohađa akreditovane programe obuke; piše i objavljuje stručne radove; učestvuje na konferencijama, kongresima, naučnim i stručnim skupovima relevantnim za socijalnu zaštitu kao i na druge načine propisane pravilnikom o licenciranju stručnih radnika

Stručnom radniku licenca može biti suspendovna ili oduzeta pod uslovima propisanim Pravilnikom o licenciranju stručnih radnika u socijalnoj zaštiti.

U sistem socijalne zaštite je uključeno više od 500.000 građana Srbije. Usluge pruža preko 2180 stručnih radnika u više od 200 ustanova socijalne zaštite na teritoriji Republike Srbije. Više od 30 različitih usluga (dnevni boravak za stare, dnevni boravci za decu i mlade sa teškoćama u razvoju, svratište, stanovanje uz podršku, personalna asistencija….) sprovode se na 413 mesta u 137 gradova i opština u RS, za koje su lokalne samouprave obezbedile održivost. Preko 400 NVO su takođe uključene u sistem pružanja usluga socijalne zaštite.

Do sada su inspekcijske službe MinRZS imale ingerenciju nad izdavanjem dozvola za rad ustanovama i organizacijama koje pružaju usluge socijalne zaštite, a sada se postupkom licenciranja uspostavlja nadzor i provera kvaliteta pružene usluge. Poboljšanjem kvaliteta i efikasnosti usluga socijalne zaštite se ostvaruje cilj camog procesa licenciranja, ali se istovremeno doprinosi i ostvarivanju cilja socijalne zaštite kao takve, a to je: Lakše osamostaljivanje ili otklanjanje zavisnosti pojedinca i porodica od socijalnih službi.

Detaljnije o licenciranju možete pogledati ovde.

Izvor: MRSP

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]