U sredu, 16. marta 2016. godine, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije u saradnji sa Ministarstvom zdravlja Republike Srbije organizovao je skup pod nazivom: Nacionalni info dan o Trećem programu EU u oblasti zdravstva 2014–2020.
Cilj skupa bilo je predstavljanje Trećeg programa Evropske unije u oblasti zdravstva 2014-2020 i učešće Srbije u velikim istraživačkim projektima u zdravstvenim oblastima sa fokusom na promovisanje zdravog načina života, zaštite od prekograničnih zdravstvenih pretnji i podrška održivim zdravstvenim sistemima. Ideja ovog programa jeste da poveća pristup informacijama u oblasti zdravstva izvan nacionalnih granica i da razvije zajednička rešenja za unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite i bezbednosti pacijenata.
***
Ministar zdravlja u Vladi Republike Srbije Zlatibor Lončar izjavio je 16. marta da je naša zemlja ulaskom u treći evropski zdravstveni program otvorila mogućnost da konkuriše za sredstva Evropske unije i na taj način proširi i unapredi zdravstveni sistem.
Lončar je, na konferenciji „Nacionalni info dan o evropskom zdravstvenom programu 2014–2020“, objasnio da taj program ima za cilj da razvije zajedničke alate i mehanizme na nivou EU za rešavanje manjka ljudskih i finansijskih resursa i olakša uvođenje inovacija u oblast zdravstva.
Ministarstvo zdravlja je prepoznalo prednosti ovog programa, pre svega u cilju poboljšanja zdravstvenog sistema u okviru plana razvoja zdravstvene zaštite Republike Srbije, napomenuo je on.
Ministar je precizirao da program, čiji je ukupan budžet 446 miliona evra, traje do 31. decembra 2020. godine.
Lončar je dodao da će Srbija sprovođenjem programa dobiti dalju neophodnu podršku za zdravstveni sektor u procesu evropskih integracija, kao i usaglašavanje sa evropskim standardima i javno-zdravstvenim oblastima.
Takođe, on je naglasio da će se našoj zemlji prvi put ukazati prilika da učestvuje u velikim istraživačkim projektima u zdravstvenim oblastima.
Prema njegovim rečima, ideja ovog programa jeste da poveća pristup informacijama u oblasti zdravstva izvan nacionalnih granica i da razvije zajednička rešenja za unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite i bezbednosti pacijenata.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Devenport ocenio je da ovaj program predstavlja glavni instrument Unije za implementaciju zdravstvene strategije.
Devenport je naglasio da će učešće u ovom programu Srbiji sigurno otvoriti širok spektar novih mogućnosti za zdravstveni sektor.
Vršilac dužnosti direktora Izvršne agencije Evropske komisije za potrošače, zdravstvo, poljoprivredu i hranu Žak Remakl čestitao je Srbiji na ulasku u pomenuti program, ističući da je zdravlje veoma važno jer može da doprinese ekonomskom razvoju države.
Govoreći o prioritetima ovog programa, Remakl je podvukao da su ključni ciljevi promovisanje zdravog načina života, zaštite od prekograničnih zdravstvenih pretnji i podrška održivim zdravstvenim sistemima.
Izvor: www.srbija.gov.rs
***
Agendu skupa i prezentacije možete preuzeti u nastavku:
- Agenda skupa “Nacionalni info dan o Trećem programu EU u oblasti zdravstva 2014–2020”
- Predstavljanje Evropskog zdravstvenog programa – Irena Atanasudis, službenik, Odeljenje za zdravstveni program i hronične bolesti,Generalni direktorat za zdravlje i bezbednost hrane
- Predstavljanje programa rada za 2016. godinu – Irena Atanasudis, službenik, Odeljenje za zdravstveni program i hronične bolesti, Generalni direktorat za zdravlje i bezbednost hrane
- Kako konkurisati za projekat/zajedničku aktivnost u okviru Evropskog zdravstvenog programa – Ana Mari Jazbek, naučni saradnik, Odeljenje za zdravstvo, Izvršna agencija Evropske Komisije za potrošače, zdravstvo, poljoprivredu i hranu
- Kako pripremiti dobar predlog projekta – Ana Mari Jazbek, naučni saradnik, Odeljenje za zdravstvo, Izvršna agencija Evropske Komisije za potrošače, zdravstvo, poljoprivredu i hranu
- Kako pripremiti budžet za predlog projekta/zajedničku aktivnost u okviru Evropskog zdravstvenog programa – Klara Kasnik, finansijski službenik, Izvršna agencija Evropske Komisije za potrošače, zdravstvo, poljoprivredu i hranu
Napiši komentar