Povodom 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, članice Ženske parlamentarne mreže razgovarale su, u Narodnoj skupštini, sa poslanicama Skupštine AP Vojvodina, predstavnicama Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije, organizacija civilnog društva i međunarodnih organizacija.
Koordinatorka Ženske parlamentarne mreže Marija Obradović istakla je važnost razgovora u Narodnoj skupštini o problemu nasilja nad ženama i u porodici, imajući u vidu da je to tema od velikog značaja za Srbiju, ali i za ceo svet.
Predstavnica Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije Milana Lazić naglasila je globalni značaj borbe protiv nasilja nad ženama, koji je naveden i među Milenijumskim razvojnim ciljevima Ujedinjenih nacija. Ona je istakla i potrebu da se u Srbiji unaprede sistemski odgovori na nasilje.
Predsednica Beogradskog fonda za političku izuzetnost Sonja Liht ukazala je da borba protiv nasilja nad ženama zahteva kompleksan odgovor svih aktera društva, predstavnika obrazovnog i zdravstvenog sistema, centara za socijalni rad, lokalnih samouprava, organizacija civilnog društva, policije, tužilaštva, sudova. Sonja Liht je naglasila ulogu Parlamenta u borbi protiv nasilja nad ženama, u donošenju zakona, ali i u kontroli njihovog efikasnog sprovođenja, i posebno je istakla značaj formiranja Ženske parlamentarne mreže.
Predstavnica Autonomnog ženskog centra Tanja Ignjatović predstavila je rezultate istraživanja o delotvornosti mehanizama za borbu protiv nasilja nad ženama na nacionalnom i lokalnom nivou, koje su sproveli Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva i Autonomni ženski centar. U istraživanju su prikazani problemi i izazovi u funkcionisanju postojećih mehanizama, uz poseban naglasak da nedostaje koordinacija i razmena informacija i podataka između institucija koje su deo sistemske borbe protiv nasilja nad ženama.
Tokom sastanka bilo je reči i o sprovođenju Konvencije Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija) i ulozi Parlamenta na tom polju.
Učesnice sastanka su razgovarale i o potencijalnim preporukama na osnovu kojih bi se postigao efikasniji i bolje koordiniran pristup podršci ženama i deci, žrtvama nasilja.
Izvor: www.parlament.gov.rs
Napiši komentar