Predsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić je 15. jula najavio uvođenje novih krivičnih dela u naše zakonodavstvo – seksualno uznemiravanje i proganjanje, kao i povećanje minimalne i maksimalne kazne za krivična dela – obljuba nad detetom, obljuba nad nemoćnim licem i silovanje.
Vučić je najpre razgovarao sa predstavnicima resornih ministarstava i nadležnih institucija o porodičnom i vršnjačkom nasilju, huliganizmu, kao i merama koje će država preduzeti da se sačuvaju životi, a potom je o tome govorio na konferenciji za novinare.
On je naglasio da su izmene Krivičnog zakonika, uvođenje novih krivičnih dela i povećanje minimalne i maksimalne kazne deo mera u borbi protiv različitih vidova nasilja i siledžijstva u porodici i društvu.
Zakonom će, kako je rekao, biti sankcionisan i pokušaj izvršenja određenih krivičnih dela i obaveza kažnjavanja, kako se ne bi dešavalo da postoje uslovne osude, već da počinioci moraju da dobiju kazne zatvora.
Prema njegovim rečima, biće povećane minimalne kazne, ali i maksimalne, pre svega za tri krivična dela, i to obljuba nad detetom, obljuba nad nemoćnim licem i silovanje kao krivično delo.
Premijer je najavio i uvođenje novih krivičnih dela – seksualno uznemiravanje i seksualno proganjanje, u skladu sa Istanbulskom konvencijom.
Takođe, biće formirane specijalizovane policijske grupe, i uvedena još jedna mera bezbednosti potencijalnih žrtava nasilja, a to je psihosocijalni tretman nasilnika i praćenje njegovog ponašanja.
Premijer je ukazao na to da je sudska praksa različita i da pravda nije ista svuda za sve.
On je objasnio da postoji nejednak tretman sudova u slučajevima silovanja, kada na primer sud u Novom Sadu za taj zločin izrekne između pet i 10 i 10 i 20 godina zatvora, a istovremeno sud u Vranju šest meseci zatvora, što je nedopustivo.
Vučić je najavio da će se pristupiti donošenju novih zakona o besplatnoj pravnoj pomoći i o zaštiti od nasilja u porodici, a radiće se i na boljoj koordinaciji centara za socijalni rad, zdravstva i policije putem zakonskih rešenja.
Istovremeno, kako je dodao, trudićemo se da poboljšamo ljudske kapacitete i specijalizaciju policajaca, kako bismo pitanje arbitrarnosti u svakom pojedinom slučaju sveli na minimum i zaštitili ljudske živote.
Prema njegovim rečima, tužilac Zagorka Dolovac je predložila da se, pored postojećih 11, uvede još jedna mera bezbednosti – obavezni psiho-socijalni tretman nasilnika, kao i praćenje nakon zabrane prilaska.
Ministar pravde Nikola Selaković najavio je da će pri Vladi Srbije biti formirano stalno radno telo u koje će biti uključeni državni organi i predstavnici nevladinog sektora, a koje će brinuti o sprovođenju zakona o sprečavanju nasilja u porodici i društvu.
To, kako je rekao, podrazumeva specijalizaciju policijskih službenika, specijalizaciju zamenika javnih tužilaca, kao i posebnu proceduru prema kojoj će biti prijavljivano delo nasilja.
Kada zaposleni u MUP-u dobije prijavu o nasilju u porodici biće dužan da je odmah prosledi službeniku specijalizovanom za takva krivična dela, a koji će imati pravo da izvrši procenu rizika, naveo je ministar.
Prema njegovim rečima, zavisno od procene o tome da li postoji nasilje u porodici, taj službenik će naložiti ostanak nasilnika u pritvoru do 48 časova i istovremeno predložiti hitne mere tužiocu.
Tužilac će, kako je naveo, imati rok od 24 časa da sve to dostavi sudu, koji na osnovu procene donosi hitnu meru u trajanju od 30 dana odstranjivanja nasilnika iz kuće u kojoj živi sa svojom porodicom.
Ukoliko nasilnik ne poštuje tu meru, on će u hitnom postupku biti kažnjen pritvorom od 30 dana, precizirao je Selaković.
On je, kada je reč o pooštravanju kaznene politike, rekao da će Vlada izaći sa konkretnim merama, ali ono što je indikativno jeste da je kaznena politika u našim sudovima na granici zakonskog minimuma i neretko ispod minimuma.
Na nama je da vodimo računa o kaznenoj politici, a na sudovima je da primenjuju propise, poručio je Selaković.
Ministar je nagovestio i utvrđivanje besplatne pravne pomoći koju bi država pružala žrtvama i potencijalnim žrtvama nasilja.
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović naglasio je važnost dobre obučenosti policajaca na terenu kako bi znali da zaštite žrtvu na zakonit način od nasilnika, najavivši nove kurseve za policijske službenike.
Stefanović je istakao da je koordinacija rada državnih službi veoma važna, i naglasio da će resorno ministarstvo sprovoditi politiku obaveznog hapšenja svih učinilaca krivičnog dela kad se steknu zakonski uslovi za određivanje pritvora, kako bi se izbeglo da počinioci dela budu blago kažnjeni.
Razgovoru su, pored premijera i ministara pravde i unutrašnjih poslova, prisustvovali i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin, predstavnici Sigurne ženske kuće i Autonomnog ženskog centra.
Sastanak je organizovan povodom pronalaženja sistemskih mera u borbi protiv različitih vidova nasilja i siledžijstva u porodici i društvu.
Izvor: www.srbija.gov.rs
Napiši komentar