Više od polovine građana podržava članstvo Srbije u EU uglavnom iz ekonomskih razloga, poput većih šansi za zapošljavanje i boljeg standarda, ali smatra da će Srbija biti podređena u procesu pregovora o članstvu, pokazalo je istraživanje javnog mnjenja o EU i evropskim integracijama. Na predstavljanju istraživanja 4. aprila ocenjeno je da će “precpecija ravnopravnosti Srbije” biti važna za rast podrške pogotovo u procesu pregovora. Građani kao glavni uslov za članstvo navode priznavanje nezavisnosti Kosova, dok dijalog Beograda i Prištine podržava više od polovine građana, iako se u tome beleži pad porške od početka dijaloga u aprilu 2013. Građani očekuju i da će se zbog članstva u EU poboljšati prilike u svim oblastima, pre svega kada je reč o investicijama, životnoj sredini i zapošljavanju, a izvesne bojazni imaju kada je reč o poljoprivredi.
“Drago mi je što vidimo blagi pozitivni trend podrške članstvu EU jer, prema istraživnaju, 55% građana podržava članstvo Srbije u EU što pripisujemo novoj fazi odnosa Srbije i EU”, rekao je šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport na predstavljanju istraživanja.
Devenport je rekao da je pozitivno i to što 56% građana podržava dijalog sa Prištinom, što pokazuje da građani shvataju da se u dijalogu rešavaju konkretna pitanja u korist građana na Kosovu.
Prema istraživanju koje je sproveo u februaru TNS Medijum galup (Medium Gallup) na više od 1.200 ispitanika, 55% građana u potpunosti ili uglavnom podržava članstvo Srbija u EU, a 39% uopšte ili uglavnom ne podržava.
Istovremeno, na referendumu bi se 53% građana izjasnilo za ulazak Srbije u EU, što predstavlja stabilan trend. Razlika u procentima građana koji podržavaju članstvo u EU i onih koji bi to podržali i na referendumu objašnjava neodlučnim građanima kojima se teže opredeljuju na referendumu.
Protiv članstva na referendumu bi glasalo 31% građana, dok se procent građana koji ne bi glasali smanjio sa 13% u aprilu 2013. na 8% u februaru ove godine. To se objašnjava smanjenje broja neodlučnih građana.
Većina građana ili 56% smatra da će Srbija u pregovorima o članstvu biti podređena i da je EU ne tretira pošteno već lošije nego druge zemlje u regionu.
“Dubljom analizom utvrdili smo da je ova percepcija jako važna i za podršku EU”, rekla je izvršna direktorka TNS Medijum galupa Slađana Brakus i dodala da se sa tvrdnjom da je Srbija u podređenom pložaju slaže 79% građana koji ne podržavaju integracije.
Istakla je da je da je “precpecija veće ravnopravnosti Srbije jako važna za rast podrške pogotovo u procesu preogvora”.
Kao najvažniji uslov za pristupanje 44% građana navodi priznavanje nezavisnosti Kosova, a zatim reforme (21%) i borbu protiv korupcije i kriminala (20%).
Većina građana 56% podržava dijalog Beograda i Prišitne, ali se tu beleži pad u odnosu na april prošle godine kada je dijalog podržavalo 63% građana.
“Kako vreme prolazi od početka dijaloga pa do danas indiferentnost raste, tako da se u odnosu na april 2013. vidi i skok građana koji nisu sigurni i nemaju odgovor u vezi sa pitanjem dijaloga Beograda i Prištine”, rekla je Brakusova.
Oko 50% građana veruje da će Srbija postati članica EU za 10 ili manje godina i da će to uglavnom doneti više koristi nego štete.
Građani očekuju i da će se zbog članstva poboljšati prilike u svim oblastima, pre svega kada je reč o investicijama, životnoj sredini, zaradi i mogućnosti zapošljavanja.
Izvesne bojazni postoje kada je reč o posledicama članstva na poljoprivredu, što je navelo 32% ispitanika, a 67% izdvaja tu oblasti kao prioritetnu za pomoć EU.
Više od trećine građana želi da bude više informisano o EU, rekao je Devenport i dodao da će EU uložiti napore u saradnji sa Vladom Srbije kako bi se unapredilo informisanje građana i produbila debata o EU.
“Želimo da unapredimo razumevanje građana o EU kako bi doneli informisanu odluku kada se budu izjašnjavali na referendumu za ili protiv članstva”, rekao je on.
Građani, 16%, i dalje tradicionalno doživljavaju Rusiju kao najvećeg donatora iako je ta zemlja davala samo razvojne kredite, ali se primećuje trend pada od oktobra 2012. kada je to mislilo 28% ispitanika i blagi rast precpecije EU kao donatora sa 10 na 13%.
Istraživanje je sprovedeno od 6. do 12. februara na 1.239 ispitanika, dve nedelje nakon otvaranja pregovora o pristupanju.
Delegacija EU od 2010. godine prati trend raspoloženja javnosti o EU.
Autor: M.P., preuzeto sa www.euractiv.rs
Napiši komentar