Direktor vladine Kancelarije za obnovu i pomoć poplavljenim područjima Marko Blagojević izjavio je 18. maja da će ove godine početi realizacija projekata namenjenih unapređenju prevencije elementarnih katastrofa čija je vrednost oko 70 miliona evra. Projekti se odnose na formiranje vodno-informacionih sistema, sistema za predviđanje plavljenja, za rano upozoravanje, ali i izgradnju objekata za zaštitu od plavljenja, a biće realizovani u više lokalnih samouprava. Blagojević je rekao i da se uskoro očekuje novi zakon o upravljanju rizicima kojim se predviđa da Kancelarija za obnovu i pomoć poplavljenim područjima “dobije svog naslednika”.
Blagojević je kazao da je 50 miliona evra za unapređenje prevencije obezbeđeno kroz donacije (od čega 40 miliona iz evropskih fondova), a da je 20 miliona kredit koji je uzet kod Svetske banke.
“U pitanju su projekti sa kojih je posle više od decenije skinuta prašina i koji su stajali u fiokama lokalnih samuprava i institucija jer nisu obezbeđena sredstva. Sada ih imamo”, rekao je Blagojević novinarima u Beogradu posle međunarodnog skupa stručnjaka za smanjenje rizika od katastrofa.
Blagojević je precizirao da se projektima predviđa donošenje planova rizika, formiranje vodno-informacionih sistema, sistema za predviđanje plavljenja, sistema za rano upozoravanje, ali i izgradnja novih objekata za zaštitutu od plavljenja.
Prema njegovim rečima, novi projekti će biti realizovani u Paraćinu, Svilajncu, Šabcu, Bogotiću, Aleksincu, Bačkoj Palanci, Raškoj, Novom Pazaru, Negotinu.
Dodao je da će se očistiti 60 kilometara kanala u Obrenovcu, 36 kilometara trenežnih kanala u Surčinu i na Novom Beogradu, kao i da je planirana kupovina mobilne opreme za zaštitu od plavljenja.
Blagojević je kazao da će se raditi analiza koja je neophodna za studiju zaštite od plavljenja Kolubare, ali i katastar klizišta.
“Katastar je neophodan kako bi se dobila slika visoke rezolucije rizika koji od klizišta predstoje, jer je procena da se trećina teritorije u zemlji nalazi pod klizištima”, rekao je on.
Direktor vladine kancelarije je kazao je da je 2014. urađeno mnogo i “da smo mi sada spremniji za nove prirodne nepogode, ali da to nije dovoljno”.
“Nije dovoljno urađeno da se unaredi zaštita od poplava u Srbiji i zbog toga sam nezadovoljan, ali to će se sad promeniti, 2015. je godina prevencije, 2014. je bila godina obnove. Greške više ne smemo da pravimo”, rekao je Blagojević.
Dodao je da se uskoro očekuje donošenje novog zakona čiji je radni naziv zakon o upravljanju rizicima i koji predviđa da Kancelarija za obnovu i pomoć poplavljenim područjima “dobije svog naslednika”.
Blagojević je naglasio da je zato međunarodni skup u Beogradu koji je okupio eksperte iz 20 država Evrope, Azije i UN veoma značajan, jer će oni svojim praktičnim znanjem doprineti u formiranju novog zakona i održivog sistema upravljanja rizicima od prirodnih katastrofa.
Stalna koordinatorka Ujedinjenih nacija i stalna predstavnica Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji Irena Vojačkova-Solorano naglasila je da se veiki broj projekata odnosi na lokalne samuprave i da ih je zato neophodno povezati i ojačati. “Važno je da budemo spremni da odgovorimo na rizike i sprečimo ih”, naglasila je ona.
Boravak oko 40 iskusnih stručnjaka iz ove oblasti u Srbiji obuhvatiće pored Beograda i posete opštinama, gde će i predstavnici lokalnih samoprava imati prilike da sa gostima iz inostranstva razmene iskustva u radu na smanjenju rizika od prirodnih katastrofa.
Izvor: Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs
Napiši komentar