U Srbiji se u poslednjih sedam godina povećao broj gojaznih među odraslima i decom, najčešće oboljenje je i dalje hipertenzija, a porastao je i broj građana koji puše i konzumiraju alkohol, pokazalo je najnovije istraživanje stanja zdravlja stanovništva. Na predstavljanju preliminarnih rezultata istraživanja ocenjeno je da zabeleženi rast broja gojaznih nije dramatičan ali da je “opominjući”, dok je rast procenta pušača, iako blag, iznenađujući s ozbirom da se od 2010. primenjuje restriktivan zakon o zabrani pušenja. Rezultati istraživanja stanja zdravlja stanovništva u Srbiji biće u celosti objavljeni u oktobru.
Po preliminarnim rezultatima Ministarstva zdravlja Srbije za 2013. godinu, procenat gojaznih starijih od 15 godina je 22,1% što je oko pet procentnih poena više nego 2006. godine kada rađeno prethodno istraživanje.
U odnosu na 2006. godinu povećan je i procenat gojazne dece sa 8,5 na 13,7%. Kako je navela glavni istraživač Jasmina Grozdanov, gojaznost je posledica loših navika kao i kod odraslih, nedovoljne fizičke aktivnosti i neadekvatne ishrane.
Oko polovina anketirane dece kaže da svakodnevno jede voće i povrće ali, ocenila je ona, očigledno jedu nedovoljno, a uz to deca više sede nego što se kreću.
“Oni ne troše energije u onoj meri koliko pojedu. Još to nije toliko dramatično u poređenju s drugim zemljama, ali je opominjuće”, rekla je Jasmina Grozdanov.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar najavio je mere prevencije i popularisanja zdravih načina života, posebno među decom.
Najčešće oboljenje u Srbiji je hipertenzija koja je utvrđena kod 47,5% ispitanog stanovništva što je kao i 2006. godine. Slede povišen holesterol u krvi, dijabetes, depresija i respiratorne bolesti.
Istraživače je iznenadilo to što je procenat stanovništva koje svakodnevno ili povremeno puši duvan 34,7% što je više u odnosu na 2006. godinu (33%) iako je u međuvremenu, u maju 2010. godine, stupio na snagu Zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu koji je ocenjen kao restriktivan.
Znatnije se povećao broj građana koje povremeni ili stalno konzumiraju alkoholna pića – s 40 na 54%.
Jasmina Grozdanov je iznela da 2013. usluge zdravstvene zaštite nije dobilo 18,2% stanovnika, iako im je bila potrebna, za šta su oni, kao razloge, u najvećem procentu naveli finansijske mogućnosti i dugo čekanje na pregled.
Izveštaj o stanju Podaci su dobijeni anketiranjem 6.500 domaćinstava iz cele Srbije – 14.623 starijih od 15 godina i 1.376 dece od sedam do 14 godina.
Izvor: Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs
Napiši komentar