Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Merenje socijalne isključenosti i siromaštva u Srbiji

Za potrebe merenja siromaštva u Republici Srbiji koriste se apsolutna i relativna linija siromaštva.

Istorija merenja siromaštva u Srbiji

Prvi put u 2002. godini Srbija je dobila podatke o siromaštvu po međunarodno priznatoj metodologiji. Proces prikupljanja statističkih podataka koji se odnose na siromaštvo započeo je sprovođenjem godišnje Ankete o životnom standardu (AŽS), sprovedene tokom 2002. i 2003. godine, a na zahtev Vlade Republike Srbije i uz stručnu pomoć Svetske banke. Na osnovu ovih podataka napravljena je Strategija za smanjenje siromaštva. Anketa o životnom standardu uz podršku Svetske banke realizovana je poslednji put 2007. godine i neće se više realizovati u Srbiji.

Strateškom odlukom, donetom 2004. godine, da se statistika siromaštva u Srbiji zasniva na podacima dobijenim iz Ankete o potrošnji domaćinstava (APD), nastojalo se da se obezbede puno nacionalno vlasništvo i kontinuitet u praćenju podataka u vezi sa siromaštvom.

Tokom 2004. i 2005. godine napravljen je prelaz sa merenja siromaštva Anketom o životnom standardu (AŽS) na merenje siromaštva Anketom o potrošnji domaćinstva (APD). Međutim, podaci iz Ankete o potrošnji domaćinstva za 2004. i 2005. godinu su metodološki nedovoljno dobro zasnovani, te se podaci za ove dve godine ne objavljuju.

Kako bi bilo moguće pratiti trendove od 2006. godine, Republički zavod za statistiku je prihvatio preporuku Svetske banke da se za utvrđivanje apsolutne linije siromaštva koristi indeks potrošačkih cena – CPI. Apsolutna linija siromaštva dobija se izračunavanjem nutricionističke korpe u 2006. godini, koja se uvećava za odgovarajući iznos inflacije (indeks potrošačkih cena) za svaku godinu.

Od 2014. u Srbiji su dostupni i podaci iz Ankete o prihodima i uslovima (SILC – Survey on Income and Living Conditions), koja predstavlja značajno unapređenje statistike u oblasti životnog standarda i omogućava po prvi put potpunu uporedivost podataka Republike Srbije i zemalja članica EU. Anketa o prihodima i uslovima je deo redovnih statističkih istraživanja u zemlji.

Izvori za merenje siromaštva u Srbiji

Anketa o prihodima i uslovima života (SILC) omogućava potpunu uporedivost podataka Republike Srbije i zemalja članica EU. Za sveobuhvatno razumevanje položaja najugroženijeg stanovništva koriste se i Anketa o potrošnji domaćinstva (APD) i Anketa o radnoj snazi (ARS), kao i podaci iz vitalne statistike i statistike obrazovanja koje prikupljaju Republički zavod za statistiku i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, zatim podaci statistike zdravstva koje prikuplja Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, kao i administrativni podaci Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i dr.

Pokazatelji uslova života osetljivih društvenih grupa (Romi, osobe sa invaliditetom, izbegla i raseljena lica i dr.) i dalje nedostaju budući da navedena anketna istraživanja zbog svojih metodoloških ograničenja nisu u mogućnosti da sa dovoljnom pouzdanošću omoguće zaključivanje o njima. Važno je napomenuti da je sa ovim ograničenjem suočena i evropska statistika i da se u te svrhe koriste posebno osmišljena istraživanja.

Republički zavod za statistiku će kontinuirano izveštavati o pokazateljima relativnog siromaštva na osnovu podataka istraživanja SILC. Međutim, potrebno je istaći da RZS od 2010. godine ne izveštava o stanju apsolutnog siromaštva u zemlji. Za potrebe praćenja profila najugroženijih u zemlji, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva je, kao odgovor na nepostojanje zvaničnih podataka, sproveo nezavisno istraživanje o apsolutnom siromaštvu na osnovu podataka APD za period 2011-2013. godine.

Korisni linkovi ka izvorima podataka za merenje stanja socijalne isključenosti:

Više o merenju socijalne isključenosti i siromaštva u Srbiji videti u sledećim publikacijama:

 

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]