Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Srbi najviše veruju u EU, TV i internet

Objavljeno 13.01.2014.

beograd_ljudi_ekGrađani Srbije su manje naklonjeni Evropskoj uniji nego početkom 2013. godine, pokazalo je istraživanje Eurobarometar. Ipak, i dalje je veći broj onih koji smatraju da bi pristupanje EU bila dobra stvar, što misli 36% građana, nego onih koji smatraju da bi bila loša – 25%, a najviše je neodlučnih i onih koji nisu odgovorili. Istraživanje je pokazalo i da građani Srbije manje od građana EU veruju štampanim i elektronskim medijima, skupštini i Ujedinjenim nacijama, a više vladi i internetu.

U zemljama kandidatima, uključujući i Srbiju, više je onih koji veruju da bi pristupanje EU donelo koristi njihovoj zemlji od onih koji misle da bi pristupanje bilo dobro za zemlju. Tako u Srbiji 36% građana smatra da bi pristupanje bilo dobro za zemlju, a 42% da bi zemlja imala koristi od toga. I jedan i drugi procenat smanjen je u odnosu na prethodno istraživanje za 3 odnosno 4 procentna poena, dok je udeo onih koji smatraju da Srbija ne bi imala koristi od pristupanja povećan za pet procentnih poena na 34%. Podaci su iz sveobuhvatnog istraživanja za Evropsku komisiju Eurobarometar, sprovedenog u novembru 2013. godine u zemljama članicama i kandidatima za EU.

Srbija je sa ovim rezultatom među evroskeptičnijim zemljama kandidatima za članstvo u EU, budući da je manji procenat ispitanika koji veruju da bi članstvo u EU donelo korist njihovoj zemlji zabeležen samo na Islandu, zemlji koja je pre godinu dana suspendovala pregovore sa EU, a vrata za nastavak su joj, kao značajnom partneru EU i razvijenoj zemlji, širom otvorena.

Sa druge strane, građani Srbije imaju pozitivniji stav prema EU od samih građana Unije, budući da 37% vidi EU kao pozitivnu pojavu, a 27% negativnu, dok u zemljama članicama taj udeo iznosi 31% za pozitivan stav, a 28% za negativan. U Srbiji je 33% građana odgovorilo da ima neutralan stav prema EU, dok 3% nije dalo odgovor.

Pored toga, ispitanici iz Srbije su iskazali veće poverenje u to da se stvari u EU odvijaju u dobrom pravcu. U to je uvereno 32% građana Srbije i 26% građana EU, pri čemu su najveći optimisti Bugari, sa 46% uverenih da stvari idu u dobrom smeru, a najveći pesimisti građani Kipra sa 11% optimista.

Kada je reč o stavu prema razvoju situacije u sopstvenoj zemlji, Srbi su takođe optimističniji od građana EU. U Srbiji 25% smatra da stvari idu u dobrom pravcu, naspram 26% u EU, ali je zato u Srbiji znatno manji procenat onih koji veruju da se stvari odvijaju u lošem pravcu, sa 39% naspram 56% u članicama EU. U Srbiji je 28% neodlučnih i 8% onih koji nisu dali odgovor. Najveći pesimisti u EU su Francuzi – 78% i Slovenci – 74%. pokazalo je istraživanje.

Srbi veruju internetu i Vladi

Građani Srbije imaju isti stepen poverenja u EU kao i države članice, sa 31% ispitanika koji su dali pozitivan odgovor i više od 55% negativan.

Kada je reč o medijima, najveći procenat građana Srbije veruje televiziji – 46%, mada još veći udeo građana – 49% nema poverenje u ovaj vid informisanja. Poverenje u TV u Srbiji međutim raste, budući da se u odnosu na prethodno istraživanje rađeno u proleće 2013. godine poverenje povećalo za šest procentnih poena, dok je udeo onih koji ne veruju TV-u smanjio za isto toliko.

Sledeći po popularnosti je internet, sa 42% pristalica, 34% onih koji ne veruju u ovaj vid informisanja i 24% neopredeljenih. Poverenje u internet u EU je znatno niže – 34% pristalica i 46% skeptičnih. Poverenje u internet je, generalno gledano, veće u centralnoevropskim i baltičkim zemljama, a šampion u ovom pogledu je Češka sa 55%.

U Srbiji je poverenje i u štampu i u radio manje od proseka EU.

Kada je reč o institucijama vlasti i političkim partijama, u Srbiji je najveće poverenje u vladu – 30% za i 60% protiv, sledi parlament sa povernjem od 21%, lokalne vlasti sa 18% i političke partije s 11%.

U ovom pogldu rezultati u poređenju sa EU su drastični – građani zemalja članica najveće poverenje imaju u lokalne vlasti – 44% u proseku, pri čemu su zemlje sa niskim nivoom poverenja uporedivim sa Srbijom Italija, Hrvatska i Španija. Sledi parlament sa 25%, vlada sa 23% i poltičke partije sa 14%.

Autor: S.V.
Foto: Evropska komisija
Preuzeto sa www.euractiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]