Srpski ministar za obrazovanje Srđan Verbić 1. jula u Briselu potpisao je sporazum o uključivanju Srbije u Horizont 2020, program Evropske unije za istraživanje, inovacije i tehnološki razvoj sa sredstvima od 80 milijardi evra za idućih sedam godina. Srbija veliki interes i mogućnosti za prihvatanje projekata i dobijanje sredstava iz tog programa prevashodno vidi na područjima informacionih tehnologija, hrane i poljoprivrede i energetike. I ranije je Srbija učestvovala u naučno-tehnološkim programima EU i bila je prilično uspešna, odnosno preko 15% srpskih projekata je prihvaćeno i finansirano, dodao je Verbić.
Verbić je istakao da je Srbija u prethodnim programima nauke, istraživanja i razvoja već uspešno realizovala preko tri stotine projekata naglasivši da će novim programom “Horizont 2020″ u projekte biti uključena i mala i srednja preduzeća EU i zemlje koje pristupa tom programu.
Srbija će, po njegovim rečima, kao član tog program moći ne samo da učestvuje, već i da utiče na to da srpski prioriteti dođu na dnevni red odlučivanja u Evropskoj komisiji.
Verbić je dodao da je i do sada učešće Srbije u ranijim naučno-tehnološkim programima EU bilo uspešno i u ravni zemalja novih članica EU, tako da je preko 15% srpskih projekata prihvaćeno i finansirano.
On je naveo da je cilj da se u okviru novog programa EU u naučno-istraživački razvoj i inovacije uključe srpska industrija i mala i srednja preduzeća, što bi donelo veća sredstva i mogućnosti za srpske centre za inovacije i tehnološki napredak.
Pomoćnik ministra Viktor Nedović je istakao da je Srbija ostvarila znatan, a u nekim projektima i izvanredan uspeh, u prethodnom EU programu istraživanja, inovacija i tehnološkog razvoja, posebno kad je reč o informacionim tehnologijama, hrani i poljoprivredi, energetici i nano tehnologiji.
Pomoćnik ministra obrazovanja za evropske integracije je dodao da, kada je reč o malim i srednjim preduzećima, Srbija vidi svoj veliki interes i mogućnosti za prihvatanje projekata i dobijanje sredstava iz fonda EU “Horizont 2020″ za istraživanje i tehnološki razvoj, prevashodno na područjima informacionih tehnologija, hrane i poljoprivrede i energetike.
Tu je Srbija već prethodno postigla zavidan napredak i ministarstvo za obrazovanje zajedno s Privrednom komorom Srbije radi na tome da se sagleda kako mala i srednja preduzeća u saradnji sa domaćim naučno-istraživačkim centrima mogu da ostvare najbolje rezultate u “Horizontu 2020″.
Sporazum o uključivanju u program EU Horizont 2020 potpisale su 1. jula i Bosna i Hercegovina, Makedonija, Crna Gora i Albanija, kao i Moldavija.
Izvor: Dragan Blagojević, dopisnik agencije Beta; preuzeto sa www.euractiv.rs
Napiši komentar