Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Srbiji 40-50 miliona evra iz Fonda solidarnosti EU

Objavljeno 16.07.2014.

joksimovicihan-ekSrbija je u Briselu predala Evropskoj komisiji nacrt zahteva za dodelu bespovratne pomoći za otklanjanje šteta od poplava i može računati na 40 do 50 miliona evra podrške iz Fonda solidarnosti Evropske unije, izjavila je srpska ministarka zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović. Sredstva iz tog fonda biće iskorišćena za otklanjanje štete u energetici i putnoj infrastrukturi, kao i za radove na sprečavanju poplava. U Briselu se 16. jula održava i međunarodna donatorska konferencija za Srbiju i BiH sa koje se očekuje nekoliko stotina miliona evra za otklanjanje posledica majskih poplava. Ukupna šteta od poplava u Srbiji procenjena je na 1,5 milijardi evra.

Ministarka Joksimović je nacrt zahteva za pomoć 16. jula predala evropskom komesaru za regionalnu saradnju Johanesu Hanu i saopštila da je Evropska komisija već dala prvu povoljnu ocenu srpskog zahteva, tako da se može očekivati da ta sredstva, mimo očekivane podrške na donatorskoj konferenciji, stignu već najesen.

Jadranka Joksimović je objasnila da prethodno tu pomoć treba da odobre Evropska komisija, Evropski parlament i Savet EU.

Srpska ministarka je navela da sredstva iz Fonda solidarnosti mogu da se koriste samo za obnovu i potrebe infrastrukture, a ne i za obnovu privatnih kuća i svega što je u privatnom vlasništvu.

Sredstva tog fonda će biti iskorišćena za otklanjanje štete nanete energetici i putnoj infrastrukturi, a biće upotrebljena i za radove na sprečavanju poplava, istakla je ministarka bez portfelja koja je zadužena za evropske integracije.

Jadranka Joksimović je dodala da je jako korisno što srpska vlada čim se odobre sredstva može da krene u obnovu infrastrukture i da naknadno nadoknadi iz pomoći fonda EU ono što u međuvremenu potroši.

Donatorska konferencija

U Briselu se 16. jula pod geslom “Obnoviti zajedno” održava međunarodna donatorska konferencija za prikupljanje stotina miliona evra sredstava za obnovu područja teško pogođenih majskim poplavama u Srbiji i Bosni i Hercegovini.

Cilj konferencije je i unapređenje regionalne saradnje radi sprečavanja i otklanjanja posledica prirodnih katastrofa.

Srbija je organizatorima konferencije dostavila procenu štete od poplava za srpsku privredu, infrastrukturu i stanove i kuće u visini od milijardu i po evra, a BiH je procenila da je šteta u toj zemlji preko dve milijarde evra.

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić, koji učestvovuje na konferenciji, očekuje da bude prikupljeno nekoliko stotina miliona evra za otklanjanje posledica poplava u Srbiji i u Bosni i Hercegovini.

Odlazeći predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo će se uoči konferenciji sastati s predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem i čelnikom trojnog predsedništva BiH Bakirom Izetbegovićem, koji će učestvovati na ovom skupu koji su organizovali Evropska komisija, Francuska i Slovenija.

Pored institucija i članica Evropske unije, kao i mnogih bogatih zemalja, na donatorskom skupu će učestvovati i više tela UN, Svetska banka, MMF i Međunarodna finansijska korporacija.

Konferenciju će otvoriti odlazeća premijerka Slovenije Alenka Bratušek, šef francuske diplomatije Loran Fabijis, kao i evropski komesari Kristalina Georgijeva i Štefan File.

Podatke o šteti nije dostavilo 11 opština

Direktor Kancelarije Vlade Srbije za pomoć i obnovu poplavljenih područja Marko Blagojević izjavio je da je od 49 opština u Srbiji podatke o broju oštećenih objekata i kategoriji štete do predviđenog roka dostavilo 38 opština.

Rok da opštine dostave sve podatke o šteti od majskih poplava bio je 14. jul.

Blagojević je procenio da će Vladi Srbije nakon donatorske konferencije na raspolaganju biti preko 100 miliona evra od Evropske unije kao najvećeg donatora, a ta sredstva biće investirana u obnovu.

Izvor: Beta, Dragan Blagojević, dopisnik agencije Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]