Pravosuđe u Srbiji po efikasnosti zaostaje za pravosuđem zemalja Evropske unije, a ključni problemi su prenatrpanost sudova, nejednaka raspodela predmeta, neusaglašenost sudske prakse, navodi se u analizi predstavljenoj 3. februara koju je pripremila Svetska banka. Ukazano je i na problem manjka resursa u tužilaštvima sa uvođenjem tužilačke istrage i preuzimanjem novih predmeta. Srbija ima 39 sudija na 100.000 stanovnika, što je dvostruko više od proseka EU. U Analizi se Srbiji predlaže da usaglasi sudske tarife i što pre izradi zakon o besplatnoj pravnoj pomoći, s obzirom da pravosuđe može biti preskupo za prosečnog građanina.
Predsednik Vrhovnog kasacionog suda Dragomir Milojević istakao je da je “Funkcionalna analiza pravosuđa Srbije” veoma realan i značajan dokument koji sadrži preporuke za rešavanje problema.
Ocenio je da se 2014. godine izmenom zakona o sudijama i uređenju sudova i novim zakonom o sedištu sudova i tužilaštava započele pozitivne “strukturne reforme”, ali su one bile iznuđene, jer su posledica “katastrofalne reforme pravosuđa” iz 2009. godine.
“Nije dovoljno samo prepoznati probleme, već je neophodno uspostaviti mehanizme za njihovo rešavanje. Zato je ova analiza dragocena, unapređenju pravosudnog sistema pre svega doprinosi efikasniji rad, ali efikasnost ne znači brzinu na uštrb kvaliteta, već konstantnu ažurnost i delotvornost rada”, naglasio je Milojević.
Pomoćnik ministra pravde Čedomir Backović je rekao da će analiza doprineti sastavljanju Akcionog plana za otvaranje poglavlja 23 u pregovorima sa EU, a koje se odnosi na vladavinu prava.
Zamenik državnog javnog tužioca Milan Bojković ukazao je da sva tužilaštva imaju manjak resursa što je veliki problem za rad, posebno od kada je u Srbiji uvedena tužilačka istraga.
“Uvođenjem tužilačke istrage, preuzeli smo nove predmete i uzeli 38.000 istražnih predmeta, a da nije povećan broj ljudi”, rekao je on.
Analiza je delom posvećena resursima pravosuđa, te se navodi da u proseku na 100 stanovnika sudovi dobijaju 13,8 novih predmeta, što je ispod evropskog proseka.
Dodaje se da Srbija ima duplo veći odnos sudija prema broju stanovnika, od proseka EU, s više od 39 sudija na 100.000 stanovnika.
Konstatuje se da s manjem brojem ljudi i većim brojem sudija i osbolja postoje znatne mogućnosti za poboljšanje učinka.
“Druge zemlje koje su sada članice EU, kada su pregovarale o prijemu, nisu imale ovakav alat, nisu imale ovu analizu i tu je Srbija u prednosti. Nadamo se da će je dobro iskoristiti i da će na osnovu nje doneti realistične planove za efikasnije pravosuđe”, kazao je Džordž Harli stručnjak za reformu pravosuđa Svetske banke.
U Analizi piše da pravosuđe može biti preskupo za prosečnog građanina Srbije, pre svega zbog visokih advokatskih tarifa i sudskih taksi, zbog čega se predlaže usaglašavanje sudskih tarifa i što brža izrada zakona o besplatnoj pravnoj pomoći.
Konstatuje se da pravosuđe može da se izbori s problemima, ali uz stalnu obuku nosilaca pravosudnih funkcija.
Izvor: Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs
Napiši komentar