Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Uvodiće se službenici za EU u Srbiji

Objavljeno 18.06.2015.

europe - ilustracijaUspešne evropske integracije su nemoguće bez aktivnog učešća lokalnih samouprava, rečeno je 17. juna na forumu Uticaj procesa pristupanja EU na lokalne samouprave u Srbiji. Šefica pregovaračkog tima Tanja Miščević rekla je da su državi neophodne analize i procene lokalnih samouprava u pogledu rokova i novca koji su potrebni za prilagođavanje sa EU, i da njihov značaj raste sa napredovanjem integracija. Ona je najavila da će biti uvedeni i službenici za EU u lokalnim samoupravama, budući da je to predviđeno nacrtom zakona o lokalnoj samoupravi.

“Jedna od nasih starih ideja – evropski službenik – je našla mesto u predlogu zakona (o lokalnoj samoupravi). Nadamo se da će ona biti sprovedena i u praksi”, rekla je Miščević, objasnivši da je uloga tih službenika da prate usklađivanje i koordiniraju aktivnosti.

Uvođenje evropskog službenika predložila je Stalna konferencija gradova i opština. Prema ovoj inicijativi, to ne podrazumeva dodatno zapošljavanje, već je moguće zaduženja u vezi sa EU raspodeliti postojećim službenicima.

Ovakva inicijativa dobija na značaju ukoliko se zna da će lokalne samouprave imati direktne obaveze u vezi sa usklađivanjem u velikom broju pregovaračkih poglavlja sa EU, ali i da će se i u drugim oblastima suočavati sa indirektnim uticajem.

U mnogim oblastima, poput javnih nabavki i države pomoći, jednaku obavezu imaju svi nosioci vlasti i korisnici javnog novca, uključujući i lokalne samouprave.

Sa druge strane, osetiće i indirektne posledice usklađivanja propisa sa EU u nekim poglavljima i moraće da se bave rešavanjem situacija koje nastanu kao posledica prilagođavanja. Kako je navela, može se dogoditi da dođe do zatvaranja određene fabrike, a onda će lokalna samouprava morati da sprovodi socijalne programe i druge mere.

Lokalne samouprave sve značajnije

Miščević je istakla da je značajna pomoć Stalne konferencije gradova i opština SKGO u pripremi procene mogućih rokova za primenu propisa i troškova usklađivanja, što je korišćeno tokom analitičkog pregleda stanja – skrininga, a sada će dobiti još više na značaju.

“Sada se pripremamo za otvaranje pregovaračkih poglavlja, kada je potrebno više znanja i kapaciteta i analitičkih podataka”, rekla je ona.

Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović rekla je da je u pripremi pregovaračkih pozicija Srbije, u kojima se predlažu rokovi za primenu propisa, izuzetno važno mišljenje i analiza lokalne samouprave o mogućnostima za sprovođenje preuzetih obaveza.

Ona je navela da bi trebalo period pristupanja iskoristiti za jačanje kapaciteta za korišćenje evropskih fondova, da se ne bi dogodilo da Srbija po pristupanju ne bude u stanju da povuče znatno veća sredstva.

Za lokalne samouprave će biti posebno važno da se pripreme za korišćenje fonda za poljoprivredu IPARD za koji su planirani prvi pozivi sledeće godine, rekla je Joksimović i dodala da je za sledeću godinu planirano 10 miliona evra, a do kraja 2020. godine 175 miliona evra.

SKGO: Zainteresovani smo za 21 poglavlje

Da bi dale svoj doprinos, loklane samouprave članice SKGO se kroz pregovaračke grupe uključuju u rad pregovaračkih grupa za poglavlja.

Predsednik SKGO Zoran Perišić rekao je da je SKGO do sada uzela učešće u pripremama za četiri grupe, ali da su zainteresovani za veći broj udela.

“Ipak, s obzirom na to da je identifikovala 21 smatramo da je od izuzetne važnosti da lokalna samouprava nađe mesto i u drugim pregovaračkim grupama”, rekao je on, dodavđi da je bez toga nemoguće izgraditi dobre pregovaračke pozicije.

Savetnik u Ambasadi Švedske u Srbiji, Torgni Svenungson rekao je da je iskustvo Švedske pokazalo da najmanje 60% odluka i aktivnosti na lokalnom nivou pod uticajem odluka EU, ili one na njih utiču na neki način.

Rekao je da Švedska u lokalnim samoupravama imenovala EU koordinatore čija uloga je bila i da obučavaju kolege i pripremaju projekte za evropske fondove.

“Prvih godinu dana činilo se da zemlja pokušava da prigrabi bilo šta od finansija. Posle nekoliko godina lokalne samouprave su zauzele drugi pristup opredelivši se za projekte koji su više odgovarali njihovim razvojnim prioritetima”, rekao je on.

Autori: S.V. i M.P., preuzeto sa www.euractiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]