Srbija može doprineti pronalaženju rešenja za tekuću evropsku krizu tako što će pospešiti dijalog EU i Rusije, ključna je poruka četvrtog Beogradskog bezbednosnog foruma.
Tokom 19 diskusija održanih tokom trodnevne konferencije, istaknuto je da su međunarodne norme i evropske vrednosti suočene sa brojnim izazovima. Evropski model je doveden u pitanje i ponašanjem članica EU, Rusije i drugih međunarodnih aktera. Više od 100 panelista je naglasilo potrebu da se nađe konsenzus za doslednu primenu pravila za rešavanje nesuglasica među državama, ili da se osmisle nova.
Istaknuto je i da proširenje EU ostaje politika koja najbolje oživljava evropske vrednosti u praksi i da je važno da se namera daljeg proširenja u pravcu Zapadnog Balkana uverljivo demonstrira. Zapadni Balkan mora preuzeti inicijativu i doprineti debati o budućnosti EU, međunarodnim pravilima i jačanju međunarodnih organizacija. Beogradski bezbednosni forum je primer takve inicijative, čiju dodatnu vrednost predstavlja činjenica da su je pokrenule tri organizacije civilnog društva Beogradski fond za političku izuzetnost, Evropski pokret u Srbiji i Beogradski centar za bezbednosnu politiku.
Srbija za vreme predsedavanja OEBS-om naredne godine treba da preuzme inicijativu u debatama koje se tiču budućnosti Evrope. Srbija može doprineti pronalaženju rešenja za tekuću evropsku krizu tako što će uključiti u dijalog i EU i Rusiju. Od Vlade Srbije se očekuje da pokaže partnerski pristup u rešavanju evropskih problema uz oslonac na kapacitete koje nam nude aktuelni predsedavajući OEBS-om Švajcarska, i Nemačka koja će kormilo OEBS-a preuzeti 2016. godine.
Beogradski bezbednosni forum je bio posvećen gorućim pitanjima regionalne i međunarodne spoljne politike, bezbednosti i ekonomije u godini važnih jubileja, 100. godišnjice početka Prvog svetskog rata, 25. godišnjice pada Berlinskog zida i 10. godišnjice velikog proširenja EU. Konferencija je trajala od 30. septembra do 2. oktobra uz učešće više od 500 političara i eksperata za spoljnu politiku i bezbednost, predstavnika organizacija civilnog društva, domaćih i međunarodnih medija.
Izvor: www.emins.org
Napiši komentar