Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Indeks društvenog razvoja gradova i opština

Objavljeno 06.04.2015.

Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva - SIPRU - logoIndeks društvenog razvoja je kompozitni indeks koji omogućava poređenje postignutog nivoa društvenog razvoja među gradovima i opštinama Republike Srbije. Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva inicirao je izradu metodologije i aplikacije sa ciljem da jedan ovakav alat stavi na raspolaganje svim zainteresovanim korisnicima, od donosioca odluka i kreatora politika, do samostalnih istraživača i analitičara.

Indeks društvenog razvoja pruža mogućnost poređenja kvaliteta života po gradovima i opštinama, koji se može sortirati, u zavisnosti od ličnih prioriteta, prema devet oblasti: demografija, ekonomska aktivnost, obrazovanje, socijalna zaštita, zdravstvena zaštita, uslovi stanovanja, sigurnost, društvena participacija i osetljive grupe i ljudska prava.

Indeks društvenog razvoja gradova i opština uzima vrednosti od 1 do 100, pri čemu veća vrednost indeksa znači i bolje uslove za život u određenoj jedinici lokalne samouprave. Indeks je nastao agregiranjem 41 indikatora u 9 oblasti, uz prilagođavanje smera delovanja pojedinih indikatora. Drugim rečima, ukoliko određena pojava negativno utiče na kvalitet života, uzimana je njena recipročna vrednost. S obzirom da su korišćeni indikatori bili iskazani u različitim jedinicama mere, procesom normalizacije svi su svedeni na raspon od 1 do 100, kako bi se formirao jedinstven Indeks društvenog razvoja gradova i opština. Aplikacija pruža mogućnost izbora podataka koji se prikazuju na grafikonu. U zavisnosti od potrebe korisnika, moguće je predstaviti normalizovane ili izvorne vrednosti podataka.

Indeks će se ažurirati jednom godišnje novim podacima, uz mogućnost unapređenja i dodavanja novih indikatora, kako budu razvijani i postajali dostupni na nivou opština. Pokriva sve gradove i opštine u Republici Srbiji (uključujuci i sve gradske opštine pojedinačno). Aplikacija Indeksa društvenog razvoja optimizovana je za upotrebu na svim modernim pretraživačima, kao i prenosivim uređajima (pametnim telefonima i tabletima) nezavisno od operativnog sistema na kome rade. Web aplikacija je optimizovana da radi i na najsporijim internet konekcijama, što je čini dostupnom širokom auditorijumu.

Zašto Indeks društvenog razvoja gradova i opština?

  • Da bi se obezbedilo održivo merenje postignutog nivoa društvenog razvoja čije je rezultate lako razumeti i saopštiti;
  • Da bi se omogućilo poređenje gradova i opština u Srbiji kroz prilagođen zbirni indikator kojim se meri kvalitet života;
  • Da bi se omogućilo kreiranje nacionalnih i lokalnih politika društvenog razvoja na osnovu podataka o stanju društvenog razvoja u Srbiji;
  • Da bi se obezbedio instrument podrške donosiocima odluka na lokalnom nivou prilikom ocenjivanja prostora za unapređenje kvaliteta života u zajednici;
  • Da bi se omogućilo poređenje različitih prioritetnih oblasti u pogledu društvenog razvoja;
  • Da bi se pružila mogućnost građanima, civilnom sektoru i istraživačima da sagledaju sve aspekte kvaliteta života u gradovima i opštinama u Srbiji.

Izazovi i preporuke za budući period

Jedan od najvećih izazova prilikom izrade Indeksa društvenog razvoja gradova i opština bila je dostupnost podataka na nivou opština. Identifikovan je veliki broj indikatora koji bi, po svojoj prirodi, realno oslikali stepen društvenog razvoja, ali nisu bili dostupni na nivou opština ili je postojao problem velikog broja nedostajućih podataka. Polazna ideja bila je da indeks društvenog razvoja bude disagregiran po polu, što je u ovom trenutku nemoguće izvesti.

Preporuke za neredni period su, u skladu sa pomenutim izazovima, unapređenje statističkog izveštavanja na lokalnom nivou, uvođenje rodne statistike za veći broj indikatora i razvijanje indikatora socijalnog uključivanja i nejednakosti na lokalnom nivou, kako bi se taj segment mogao bolje oslikati u Indeksu društvenog razvoja gradova i opština.

Pored redovnog ažuriranja i analize dobijenih rezultata, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva ima za cilj da neprestano unapređuje i prilagođava metodologiju, kako se dostupnost i kvalitet indikatora budu menjali. Pozivamo vas da svoje komentare i predloge za unapređenje Indeksa društvenog razvoja podelite sa nama.

Kliknite da pristupite Indeksu društvenog razvoja gradova i opština.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]