Prva faza „Inicijative za zapošljavanje mladih“ trajala je od oktobra 2015. godine do oktobra 2016. godine i iznosila je 500,000 švajcarskih franaka. Vodeća aktivnost u okviru projekta bila je “Program lokalnih inicijativa za zapošljavanje mladih”. Program je sproveden putem javnog konkursa „Podrška inovativnim pristupima za povećanje zapošljavanja i zapošljivosti mladih“, sa ukupnim budžetom od 150,000 švajcarskih franaka.
Pokrenut je 1. februara 2016. godine, a završen krajem jula 2016. godine. Za vreme trajanja Programa podržano je deset inovativnih pristupa i rešenja kroz tri različita modela podrške u zavisnosti od stepena zrelosti inovacije.
Pored ovog Programa, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva je u saradnji sa Beogradskom otvorenom školom u Rumi organizovao skup razmene iskustava, na kome je osam timova predstavilo različite modele praksi sa fokusom na programe po završetku formalnog obrazovanja (programi pripravništva i stažiranja). Glavni zaključci su da je neophodno definisati minimalne standarde kvaliteta programa pripravništva i stažiranja, i unaprediti zakonodavni okvir u skladu sa Okvirom kvaliteta Evropske unije.
Sprovedena je i ex-post procena uticaja Paketa usluga za mlade i mera aktivne politike zapošljavanja usmerenih ka mladima (kliknite da preuzmete Rezime), koja je dala smernice za unapređivanje delotvornosti mera aktivne politike zapošljavanja i podizanje kvaliteta usluga koje se pružaju nezaposlenim mladima. Takođe, urađena je i procena javnih rashoda iz budžeta Republike Srbije utrošenih u periodu 2013-2015. godine na politike usmerene ka povećanju zapošljivosti i zapošljavanje mladih.
Proces planiranja, sprovođenja i praćenja politika za zapošljavanja mladih prepoznat je na nivou mnogih država članica EU kao ključni element uspeha zemalja koje su smanjile stopu nezaposlenosti mladih. Dokument „Predlog platforme za unapređenje nacionalnog dijaloga za povećanje zapošljivosti i zapošljavanja mladih“ je zasnovan na istraživanju literature iz Republike Srbije i Evropske unije o postojećim rešenjima i praksama u vezi sa koordinacijom procesa sprovođenja politika za zapošljavanje mladih. U finalnoj fazi izrade rada korišćen je i dokument koji je Evropski parlament usvojio početkom oktobra 2016. godine Garancije za mlade i Inicijativa za zapošljavanje mladih tri godine posle (Strazbur, 4.10.2016 SWD(2016) 323 final).
Uz podršku Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, organizacija Dostignuća mladih u Srbiji je omogućila srednjoškolcima da svoja preduzetnička znanja i veštine testiraju. Reč je o “Pasošu preduzetničkih veština“, međunarodnom instrumentu za sticanja kvalifikacija i dobijanja sertifikata. Takođe, najbolja učenička kompanija iz Srbije “Plantagenet“ iz Arilja je učestvovala na evropskom takmičenju u Lucernu (Švajcarska) u julu 2016. godine, a Srbija će biti domaćin ovog takmičenja sledeće godine.
U okviru promocije „Inicijative za zapošljavanje mladih“ podržali smo LiceUlice, predstavili evropsku inicijativu „Pakt za mlade“ u Srbiji i organizovali 35. Beogradski Ignajt na kojem su aktivni mladi prenosili svoja inspirativna iskustva o borbi za inkluzivno društvo.