Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije objavio je analizu „Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj Roma i Romkinja“.
Publikacija je pripremljena u okviru inicijative za izradu analitičkog osvrta na položaj osetljivih grupa u kontekstu pristupanja EU koju je Tim pokrenuo sa sledećim ciljevima:
- da se poveća vidljivost izazova sa kojima se suočavaju ranjive društvene grupe u Republici Srbiji;
- da se informišu zainteresovane strane o trenutnim procesima u razvoju strateškog i zakonskog okvira u oblasti socijalnog uključivanja;
- da se podstakne dijalog i saradnja na ispunjavanju obaveza u procesu pristupanja Srbije EU u oblasti socijalnog uključivanja.
Serija informativno-analitičkih pregleda stanja o položaju ranjivih grupa u kontekstu ispunjavanja obaveza u procesu evropskih integracija namenjena je širokom krugu zainteresovanih strana: donosiocima odluka, državnoj administraciji i zaposlenima u jedinicama lokalne samouprave, razvojnim partnerima, organizacijama civilnog društva, akademskoj zajednici i novinarima.
Pregled stanja obuhvata sledeće osetljive grupe: Romi i Romkinje, osobe sa invaliditetom, LGBTI, žene, deca, stariji, mladi, nacionalne manjine, migranti i tražioci azila, osobe koje žive sa HIV-om. Prva analiza u nizu tiče se položaja Roma i Romkinja u procesu evropskih integracija.
Analiza „Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj Roma i Romkinja“ svojim sadržajem pruža širok analitički osvrt na položaj Roma i Romkinja sa aspekta ispunjavanja obaveza u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji (EU). Najpre opisuje zakonodavni okvir EU u ovom pogledu, te izdvaja specifičnosti položaja romske populacije u Republici Srbiji u odnosu na opštu populaciju i u odnosu na zemlje EU. Analiza, takođe, daje osvrt na trenutni strateški, institucionalni i zakonodavni okvir u Republici Srbiji kada je reč o regulisanju položaja Roma i Romkinja. Predstavljene su i ocene i obaveze Republike Srbije u procesu pristupanja EU, naročito u kontekstu pregovaračkih poglavlja 19 (Socijalna politika i zapošljavanje) i 23 (Pravosuđe i osnovna prava), te kroz stanovišta iz Izveštaja o napretku (sada Izveštaj o državama) i merama koje se odnose na poboljšanje položaja Roma i Romkinja. Najzad, u okviru analize su definisane i preporuke koje se tiču unapređenja položaja Roma i Romkinja u Republici Srbiji.
Najvažniji nalazi kratke analize ističu da je Srbija u određenoj meri usklađena sa politikom EU u pogledu unapređenja položaja Roma i Romkinja, ali da je nužno preduzeti dodatne aktivnosti u cilju sprovođenja postojećih i usvajanja novih relevantnih zakonodavnih i strateških dokumenata, te unapređenja efikasnosti rada uspostavljenih mehanizama za koordinaciju, praćenje i izveštavanje o sprovođenju strateških ciljeva i mera koji su definisani Strategijom o socijalnom uključivanju Roma i Romkinja. Pored navedenog, Srbija treba da u sklopu procesa evropskih integracija iskoristi priliku za uspostavljanje delotvornih instrumenata za praćenje politike socijalne zaštite kao što su MISSOC i ESSPROS koji postoje na nivou EU.
Napiši komentar