Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Otvorena poglavlja 23 i 24 u pregovorima Srbije i EU

Objavljeno 19.07.2016.

eu_flag - ilustracijaPredsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić saopštio je 18. jula u Briselu da su na Trećoj međuvladinoj konferenciji EU i Srbije otvorena poglavlja 23 i 24, što predstavlja veliko priznanje našoj zemlji i njenom napretku.

Vučić je na konferenciji za novinare poručio da je ovo lep i izuzetno značajan dan za Srbiju i njene građane.

On je izrazio duboku zahvalnost ministru spoljnih poslova Slovačke Miroslavu Lajčaku, komesaru EU za susedsku politiku i proširenje Johanesu Hanu i drugim evropskim prijateljima, među kojima je posebno istakao ministra spoljnih poslova Mađarske Petera Sijarta, koji su podržali evropski put Srbije.

– Kad me je ministar spoljnih poslova Velike Britanije Boris Džonson pitao danas da li je to nešto značajno za Srbiju, nisam oklevao da kažem da je ovo izuzetno veliki i važan dan za Srbiju, jer je to naš strateški put koji pokazuje naše preuzimanje obaveza i posvećenost ispunjavanju svih zadataka pred nama, rekao je premijer.

Vučić je ukazao na to da smo svesni da ćemo imati teškoće sa kojima ćemo biti suočeni, kao i prepreke, pogotovo u primeni ova dva važna poglavlja, ali i da smo odlučni da ispunimo očekivanja i pokažemo rezultate.

– Mi želimo ovakav tip društva i to je najvažniji razlog zbog kojeg ostajemo čvrsto na putu ka EU, poručio je on i dodao da sve to ima direktnu vezu sa poboljšanjem životnog standarda naših ljudi.

To, kako je rekao, znači da će vladavina prava i postavljenje pravih zakona predstavljati veliki podsticaj za strana ulaganja, što jedino može da garantuje bolji standard građana i veći privredni rast.

Vučić je dodao da se raduje saradnji sa EU, naglašavajući da ćemo biti posvećeni tom procesu, iako znamo da nije jednostavan put i da postoje političke prepreke koje će se naći pred nama.

– Svakako da sa naše strane treba učiniti mnogo toga, treba da budemo spremni i na kritiku, jer i to pokazuje da smo i dalje na putu EU i da je potrebna diskusija i razmena stavova, koja je uvek dobra, naveo je premijer.

On je građanima Srbije zahvalio i poručio da veruje da će i srpski jezik biti jedan od prihvaćenih evropskih jezika.

Vučić je, izrazivši uverenje da ćemo zajedničkim snagama i velikim radom, kojeg se nismo plašili ni do sada, postići još veće rezultate i brži privredni rast, podsetio na to da smo od siromašne zemlje, koja je pre dve godine bila na rubu bankrotstva, stigli do jedne od zemalja sa najvećom stopom privrednog rasta u Evropi.

– Znamo da imamo mnogo nedostataka, da moramo mnogo toga da ispravimo i da promenimo kod sebe, ali se ne plašimo teškog rada i uveravamo vas da ćemo svoj deo posla da završimo, ponovio je predsednik Vlade.

Pri tome, kako je rekao, čuvaćemo regionalnu stabilnost, ne pozivajući se uvek na reciprocitet, već ćemo dati sve od sebe da ispunjavamo standarde i uslove da predstavnici manjina budu zadovoljni.

– Daćemo sve od sebe da Srbija postane demokratska zemlja na ponos svih građana i u tome očekujemo istinsku pomoć EU, dodao je on i zaključio da je ovo jedan od dana kad smo ponosni kao Srbi i građani Srbije u Briselu.

Lajčak je istakao da je otvaranjem poglavlja učinjen veliki pomak u približavanju Srbije i Unije, a taj pomak nosi jaku poruku – da će Srbija, ukoliko ispuni sve zacrtane ciljeve, napredovati u procesu proširenja.

– To je najbolje oruđe za promociju demokratskih reformi i stabilnosti, kako u Srbiji, tako i EU, naveo je on i dodao da je Slovačka zemlja koja je stavila ovaj proces kao prioritet svog predsedavanja.

Slovačko predsedavanje Uniji je posvećeno održavanju kredibilnosti tog procesa, poručio je Lajčak.

Han je ocenio da je otvaranje poglavlja 23 i 24 veliki trenutak za EU i Srbiju, uz napomenu da će brzinu približavanja Uniji definisati sama Srbija.

– To je svakako priznanje Srbiji i njenom napretku. Mnogo posla je urađeno od strane srpskih vlasti i administracije, kao i celokupnog društva, koje je pokazalo da je preuzelo obavezu da preduzme kredibilne reforme u cilju modernizacije Srbije na dobrobit svojih građana, naveo je on.

Han je poručio da ne treba imati nikakvu sumnju da je obaveza EU prema Srbiji prihvatanje u njeno društvo.

Predsedavanje Slovačke Uniji, kako je rekao, stavilo je proširenje EU u svoje prioritete, a sada je fokus na održivoj primeni ovih veoma ambicioznih i sveobuhvatnih reformi.

Prema njegovim rečima, neće biti biti jednostavno, ali je zajednički cilj da reforme budu uspešne i da se dođe do toga da vladavina prava bude neometana, i samim tim da to postane osnov za privlačenje stranih investicija.

Vladavina prava je važna i za poverenje građana u dobru upravu, naglasio je on i pohvalio napredak koji je napravljen u Srbiji.

Evropski komesar je ocenio da će otvaranje poglavlja 23 i 24 biti još jedan važan korak ka približavanju Srbije EU.

– Srbija je ta koja definiše brzinu približavanja. Ne postoje ograničenja u brzini, ali celokupan proces zavisiće od napretka u ključnim područjima, naročito od dinamizacije odnosa sa Kosovom i napretka u vladavini prava, objasnio je on.

Izvor: www.srbija.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]